На 17 дена до баражот во Скопје најдобриот косовски голгетер закачи корона

Најголемата закана по македонскиот гол во претстојниот бараж за пласман на ЕУРО, Ведат Муриќи, е позитивен на коронавирусот и ќе мора да оди во карантин.

Новопечениот играч на Лацио неколку пати патувал на релација Рим - Истанбул, а на последниот тест излегол позитивен на COVID-19.

Муриќи моментално се опоравува од мускулна повреда со која се здоби на еден од последните тренинзи со Фенербахче. Лекарските прогнози од Лацио велат дека поради короната и повредата ќе може да игра тек по интернационалната пауза.

Тоа значи дека Муриќи е неизвесен за дуелот со Македонија во Скопје кој ќе се игра на 8 октомври. Муриќи ќе мора прво да оди во самоизолација поради короната, од која ќе излезе кога ќе добие негативен тест. Тоа ќе му ја отежни работата со враќањето од повредата и треенажниот процес, па затоа е и неизвесен за важниот дуел во Скопје.

Секако, тоа е добра вест за македонската репрезентација бидејќи Ведат е најдобриот голгетер на Косово. На 23 натпревари има постигнати 8 голови, всушност најмногу во кратката историјата на оваа нова репрезентација.

Победникот од Македонија - Косово потоа оди во финалниот бараж каде ќе се сретне со подобриот од дуелот на Грузија и Белорусија, а севкупниот победник ќе се пласира на ЕУРО.

реклама
sp.jpg

На Избирачкиот список ќе стои и фотографија

Read more
Тевдовски: Со Буџетот за 2019 ја подобруваме состојбата во здравството, платите растат

Тевдовски: Со Буџетот за 2019 ја подобруваме состојбата во здравството, платите растат

Read more
„Патот до здрави заби“: Четко ве кани на дружба во Cineplexx

„Патот до здрави заби“: Четко ве кани на дружба во Cineplexx

Read more
КСС бара минималната плата да изнесува 16.000 денари

КСС бара минималната плата да изнесува 16.000 денари

Read more

Фудбал

Хаос во Реџана, дури 21 фудбалер заразен со COVID-19

Read more

Мурињо: Судиите се луѓе и грешат, но ВАР грешки не прифаќам

Read more

Иско распали по Зидан: Ме става во игра во 80-та минута

Read more

Проблеми за Милан пред вечерашното дерби: Донарума и Хауге позитивни

Read more

Спорт

Хаос во Реџана, дури 21 фудбалер заразен со COVID-19

Читај повеќе

Мурињо: Судиите се луѓе и грешат, но ВАР грешки не прифаќам

Читај повеќе

Ф1 го подготви прелиминарниот календар на трки за 2021

Читај повеќе

Иско распали по Зидан: Ме става во игра во 80-та минута

Читај повеќе

Проблеми за Милан пред вечерашното дерби: Донарума и Хауге позитивни

Читај повеќе
  • play_arrow

Пирло: На Јувентус не му треба шлаканица за да се разбуди

Читај повеќе
  • play_arrow

Колку заработи Нурмагомедов по победата над Гејџи?

Читај повеќе

Кристијано Роналдо под истрага, му се заканува казна

Читај повеќе
  • play_arrow

Видео од деветгодишниот Хабиб во борба со мечка го одушеви интернетот

Читај повеќе