ПРЕМИЕР ЛИГА 2019/20

На 22 јули Ливерпул ќе го добие пехарот од Премиер лигата

Долго очекуваниот момент за играчите и навивачите на „Црвените“ ќе се случи на нивниот последен домашен натпревар сезонава, открива Goal.

Иако Ливерпул ја освои титулата уште на 25 јуни кога Манчестер Сити загуби од Челси, сепак уште го чека примопредавањето на драгоцениот пехар.

Тоа ќе се случи на нивниот последен натпревар на „Енфилд“ кога играат против Челси, натпревар кој првично беше закажан за 18 јули, но поради настапот на „Сините“ во полуфиналето од ФА Купот беше поместен за четири дена.

Нормално, на стадионот нема да има публика, па капитенот Џордан Хендерсон ќе го подигне пехарот пред празни трибини. Сепак, клубот планира да направи некаква церемонија, а во планирањето се вклучени и играчите, како и легендарниот Кени Далглиш.

Во Англија традиционално клубот победник одржува парада низ градот шетајќи го пехарот. Но, со оглед на здравствените препораки, малку веројатно е дека тоа ќе се случи во Ливерпул. И да нема парада, тешко е за верување дека навивачите на „Црвените“ нема да излезат на улиците на градот и да го прослават она кое цели 30 години со душа го чекаа.

реклама

Како да го зголемите нивото на тестостерон на природен начин?

Read more

11 август 1972, американската војска се повлекла од Виетнам

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more
Од утре стабилно, претежно сончево и сè потопло време

Од утре стабилно, претежно сончево и сè потопло време

Read more

Фудбал

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Официјални состави: ПСЖ без Мбапе почнува против Аталанта

Read more

Де Роон ќе дели пица во Бергамо ако ја освои ЛШ

Read more

Шестмина позитивни во Атлетик

Read more

Спорт

Болидот на Фетел ќе добие нова шасија за шпанското Гран при

Читај повеќе
  • filter

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Читај повеќе

Официјални состави: ПСЖ без Мбапе почнува против Аталанта

Читај повеќе

Де Роон ќе дели пица во Бергамо ако ја освои ЛШ

Читај повеќе

Шестмина позитивни во Атлетик

Читај повеќе

Алушовски: Во Струга не одиме само да се проверуваме, туку да победиме

Читај повеќе
  • play_arrow

Десетте најпонижувачки порази во историјата на Лигата на шампиони

Читај повеќе

Гасперини: Нејмар? Ќе го натераме тој да се брани од нас

Читај повеќе

Извлечени двојките за новата сезона во Вторите лиги

Читај повеќе