РПЛ 2019/20

На 4 кола до крајот Зенит ја одбрани титулата

Тимот од Санкт Петербург е старо-нов шампион на Русија откако синоќа со победата на гости кај Краснодар математички ја осигура титулата.

Откако московски Локомотив, кој е второпласиран, одигра само 0:0 дома против Сочи, Зенит доби можност со победа во Краснодар да ја завери титулата.

Иранскиот голгетер Сардар Азмун уште во 5. минута го најави славјето. Домашните израмнија преку Даниил Уткин, а потоа Масиел Вандерсон промаши пенал за водство бидејќи голманот Андреј Лунин го одбрани неговиот удар. Казната стигна во последните моменти од првиот дел кога Артјом Ѕјуба реализираше од белата точка за ново водство на „Сино-белите“.

По пет минути игра во вториот дел Уткин повторно израмни, но Азмун само две минути подоцна го врати водство за Зенит кое во 72. минута го запечати Алекс Сутормин.

Remote video URL

На 4 кола до крајот Зенит има 62 бода, дури 13 повеќе од вториот Локомотив. Краснодар е трет со 45 и заедно со Ростов и ЦСКА ќе се борат за преостанататите две места во Лигата на шампионите каде Зенит како шампион обезбеди пласман директно во групната фаза.

Славјето по враќањето во Санкт Петербург

„Сино-белите“ по седми пат се шампиони на Русија откако претходно славеа во сезоните 1984 (тогаш СССР), 2007, 2010, 2012, 2015 и 2019.

Тагови
реклама

Голема експлозија и во Русија

Read more
Полициски командир на ГП „Деве Баир“ ја злоупотребил службената положба

Полициски командир на ГП „Деве Баир“ ја злоупотребил службената положба

Read more
Роман Абрамович во Дубровник наточи гориво во вредност од еден милион евра

Роман Абрамович во Дубровник наточи гориво во вредност од еден милион евра

Read more
Мајката на Роналдо: Син ми е жртва на мафијата

Мајката на Роналдо: Син ми е жртва на мафијата

Read more

Фудбал

Осветлен и раззеленет, стадионот во Прилеп предаден на општината

Read more

Солскјер: Лига Европа е топ за младите играчи

Read more

Атлетико откри кои се заразените играчи, тимот сепак ќе игра во Лисабон

Read more

Фоланд: Не се плашиме, можеме да го исфрлиме Интер

Read more

Спорт

  • filter

Осветлен и раззеленет, стадионот во Прилеп предаден на општината

Читај повеќе

Солскјер: Лига Европа е топ за младите играчи

Читај повеќе

Атлетико откри кои се заразените играчи, тимот сепак ќе игра во Лисабон

Читај повеќе

Фоланд: Не се плашиме, можеме да го исфрлиме Интер

Читај повеќе

Македонските претставници во Лига Европа ги дознаа противниците

Читај повеќе

Слатка одмазда: Лајк од Манџукиќ за отказот на Сари

Читај повеќе
  • play_arrow

Вилијан емотивно се збогува од Челси, навивачите огорчени од трансферот кај најголемиот ривал

Читај повеќе

Атлетико Мадрид потврди два случаи на зараза со коронавирус

Читај повеќе
  • play_arrow

Сите голови на Милан во сезоната 2019/20

Читај повеќе