На децата во Кина им е забрането да користат TikTok подолго од 40 минути

Кина продолжи со борбата против социјалните мрежи и технологијата. Неодамна на децата им забранија во работни денови да играат видеоигри, а сега го скратија времето на социјалните мрежи.

На децата на возраст до 14 години ќе им биде забрането да користат TikTok подолго од 40 минути дневно. Децата користат TikTok преку апликацијата YoutMode и сега ќе имаат можност да ја користат само 40 минути дневно.

Во Кина TikTok се вика Duoyin и апликацијата е скоро идентична.

Duojin е ист како TikTok само содржината  е малку поинаква, бидејќи нема политика и останати непријатни работи за деца, наведуваат во Кина.

Оваа апликација има 600 милиони корисници дневно.

Тагови
реклама

Ако станам премиер ќе го екстрадирам Груевски во Македонија, најави лидерот на унгарската опозиција

Read more

Која храна е најштетна за цревата?

Read more

Девојката која се изживуваше врз животни во ЗОО Скопје уште не се извинила, не ѝ бега пријава во полиција

Read more

Колку соларни панели му се потребни на едно домаќинство?

Read more

Интернет

Пристигнува Photoshop во прелистувач: Нема инсталација, повеќето алатки се таму

Read more

Нова листа на најлоши лозинки, проверете дали е вашата безбедна

Read more

Славни личности со најголема заработка на Instagram

Read more

Instagram конечно овозможи објавување од компјутер

Read more
 

Гик

Погледнете ги најдеталните фотографии од бактерии направени досега

Читај повеќе
  • play_arrow

76 години по потонувањето, испливаа бродови кај Иво Џима

Читај повеќе
  • filter

Откриен дел од мистеријата за потекло на чудните мумии од кинеската пустина

Читај повеќе
  • play_arrow

НАСА дизајнира мотор што ги крши законите на физиката

Читај повеќе

Sony продаде повеќе од 13,4 милиони примероци од PlayStation 5

Читај повеќе

Кои 53 модели на смартфони нема да можат да користат WhatsApp?

Читај повеќе

Како е направена првата фотографија од Земјата снимена од вселената пред 75 години?

Читај повеќе

Кембриџ и париски музеј почнаа да враќаат украдени африкански артефакти

Читај повеќе

Колку соларни панели му се потребни на едно домаќинство?

Читај повеќе