На денешен ден: Почина легендарниот Петре Прличко

На денешен ден, во 1995 година, во Скопје починал славниот актер Петре Прличко. Многумина го прогласија за легенда додека сè уште беше жив.

Роден е на 13 март 1907 година во ВелесСам по себе претставува вистинска легенда и зазема голем удел во македонскиот театар и филм во 20 век. Откако прошетал низ неколку театарски дружини, во 1931 година, охрабрен од начинот на кој го примила публиката, тој основал сопствен театар наречен „Боем“.

Од 1939 г. членувал во Народниот театар во Скопје, па од 1944 година во партизанскиот театар „Кочо Рацин“ кој подоцна прераснува во Македонскиот народен театар. Токму тука неговиот талент блеснува во полн сјај и тој станува најзначајната личност на македонската сцена во тоа време. Во меѓувреме го испробува својот талент и како театарски режисер.

Со филмот „Фросина“ (1952) има филмско деби. Со импресивните комични трансформации и изведби на улоги на „човек од народот“ се истакнува со посебен уметнички сензибилитет, на ниво на кое може да му завидат многу други наши глумци.

Добитник е на многу награди и признанија, меѓу кои наградите: АВНОЈ, „11 Октомври“, „Бранко Гавела“, Орден за заслуга (доделен од Георги Димитров) и други.

Ќе остане запаметен по многу улоги како Мандана во „Мис Стон“, стрико Тале во „Мирно лето“, Никола Попов во „Солунските атентатори“, Фезлиев во „Денови на искушение“, Мојсо во „Македонска крвава свадба“ и други филмови.

Remote video URL
Remote video URL
реклама

Лукот не е здрав за секого: Голем ризик за дури 4 групи луѓе

Read more

Večernji list: Македонската Струга е историско место за хрватскиот фудбал

Read more

Кои луѓе не смеат да пијат кафе?

Read more

Што е стрептококна инфекција од групата А, опасна за децата?

Read more

Култура

29 години од смртта на Блаже Конески: Јазикот е нашата единствена целосна татковина

Read more

Кинотека со богата декемвриска понуда на европски класици и домашни филмови

Read more

Милчо Мисоски добитник на наградата „Караманов 2022“

Read more

Прогласени победниците на „Анимакс Скопје Фест“

Read more
 

Вести

Платеничката група Вагнер отвори „центар за пријателство и соработка“ во Србија

Читај повеќе

Талибанците јавно егзекутираа човек за прв пат откако се вратија на власт

Читај повеќе

Уапсен велешанец поради напад на поранешна вонбрачна партнерка

Читај повеќе

Масовни отпуштања во технолошкиот сектор - дали се најава за подлабока криза?

Читај повеќе

Минималната потрошувачка кошничка во ноември 51.714 денари

Читај повеќе

Три опции како Путин ќе одговори на ограничувањето на цената на нафтата

Читај повеќе

Лажни се пријавите за бомби во училиштата и во Народна банка

Читај повеќе

Украина соопшти два услова за завршување на војната

Читај повеќе

Фон дер Лајен: Русија и Кина сакаат да го зајакнат својот статус на Западен Балкан

Читај повеќе