На Ериксен ќе му биде вграден уред кој спасува живот, но носи и низа опасности

Данската фудбалска федерација објави важна вест поврзана со Кристијан Ериксен.

„Откако Кристијан помина низ низа испитувања, специјалистите кардиолози во болницата во Копенхаген одлучија да му вградат ИЦД. Овој уред му е потребен откако преживеа срцев удар поради срцевата аритмија. Кристијан го прифати ова решение, кое го предложија сите домашни и странски стручњаци”.

URL

Што е ИЦД уредот кој во иднина ќе го има Ериксен?

„Вградливиот кардиовертер дефибрилатор” (англ. implantable cardioverter defibrilator – ICD) е електронски уред сличен на електростимулаторот на срце кој се вградва под кожата на пациентот. Срцевиот застој или ненадејната смрт на срцето се јавува кога абнормалниот срцев ритам како вентрикуларна тахикардија или вентрикуларна фибрилација ја спречува нормалната работа на срцето и циркулацијата на крвта до мозокот и останатите важни органи. Овие опасни аритмии може да бидат фатални во неколку минути, па е тешко или невозможно да се лечат со вообичаени метори.

ИЦД, популарно наречен дефибрилатор е уред напојуван со посебна батерија кој значително го зголемува преживувањето во случај на појава на вакви аритмии. ИЦД не може да го спречи настанувањето на аритмиите, но може успешно да ги детектира и третира и да го врати нормалниот срцев ритам и да спаси живот.

Подоцнежни компликации:

  • Инфекција на местото на вградување - обично целиот систем мора да се извади и повторно да се импалнтира од другата страна откако ќе биде залечена инфекцијата.
  • Дисфункција на електродите - електродите се најчувствителниот дел од ИЦД, а силни механички сили може да ги поместат или оштетат електродите, па ќе биде потребен нов хируршки зафат и замена на електродите.
  • Неадекватна детекција на аритмиите и испорака на електричен шок
  • Прерано празнење на батериите на ИЦД
реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Роналдо ја открива програмата на која ги должи неверојатното тело и форма

Read more

Три хороскопски знаци кои ги чека голема среќа во август

Read more

Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

Read more

Фудбал

Кристијан Ериксен се враќа во Интер на прегледи

Read more

Алегри уште е лут: Ако Бонучи сака капитенска лента, нека си купи

Read more

Скромниот Холанд: 175 милиони евра се премногу за еден човек

Read more

Вмешан во нов скандал: Вејн Руни повторно ја изневери сопругата?

Read more
 

Спорт

Ѓоковиќ експресно во полуфиналето на ЛОИ

Читај повеќе
  • play_arrow

Кристијан Ериксен се враќа во Интер на прегледи

Читај повеќе

Георгиевски попладнево се враќа во земјата со олимпискиот медал

Читај повеќе

Новата НБА сезона стартува на 19 октомври

Читај повеќе

Рекорден број на заразени на ЛОИ во Токио, двајца хoспитализирани

Читај повеќе

Македонските јуниорки катастрофално поразени од Словенија

Читај повеќе

Утре е дочекот на олимпискиот херој, Дејан повика на заедничка прослава

Читај повеќе

Тренерите на Георгиевски се откажаа од наградатa, побараа да му биде доделена на Дејан

Читај повеќе

Ѓоковиќ го комплетира списокот со четвртфиналисти во Токио

Читај повеќе