На Ѓоковиќ дефинитивно му е забранет влез во САД

На најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ дефинитивно му е забранет влез во САД бидејќи не е вакциниран, па ќе ги пропушти мастерсите во Индијан Велс и Мајами.

Оваа вест ја соопшти сенаторот од Флорида, Рик Скот. Тој напиша дека Ѓоковиќ нема да смее да игра во Индијан Велс и во Мајами.

Ѓоковиќ испратил барање до американските власти да му дадат посебен исклучок за настап на претстојните мастерси, но бил одбиен.

„Штотуку ме информираа дека американското Министерство за домашна безбедност го одби барањето на Новак Ѓоковиќ за исклучок од вакцина, што го прави неподобен за турнирите во Индијан Велс и Мајами“, напиша сенаторот Скот, кој апелираше до американскиот претседател Џо Бајден лично да ја промени таа одлука.

„Џо Бајден мора да го поправи ова СЕГА, да одобри исклучок и да го пушти да се натпреварува тука во САД“, напиша Рик Скот.

URL

Турнирот во Индијан Велс е закажан од 6 до 19 март, а во Мајами се игра од 19 март до 2 април.

реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Што да јадете за здрав црн дроб?

Read more

Тенис

Мартина Навратилова го победи ракот на грлото и дојката

Read more

Надал првпат по 18 години не е меѓу првите десет тенисери во светот

Read more

Алкарас со триумф во Индијан Велс ќе се врати на врвот на АТП листата

Read more

Ѓоковиќ се враќа на турнирот што го нема освоено осум години

Read more
 

Спорт

Ибра: Јас сум минато, сегашност, но и иднина на шведската репрезентација

Читај повеќе

Норвешка без Холанд против Шпанија

Читај повеќе

Верстапен: Не сум среќен, требаше да победам

Читај повеќе

Лацио со осуда кон навивачите кои го величаа Хитлер и скандираа антисемитски пароли

Читај повеќе

Шкупи по втор пат го отпушти Седлоски

Читај повеќе

Де Роси ја измамил сопругата роденденот да го слави во паб гледајќи дерби

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси не може ни да вечера на раат во Аргентина

Читај повеќе

Претставен новиот дрес на македонската фудбалска репрезентација

Читај повеќе

Дешан го избра новиот капитен на Франција

Читај повеќе