На Кипар сослушан сопственикот на бродот што го пренел амониум нитратот во Бејрут

По барање на Интерпол, кипарската полиција го пронашла и го сослушала 43-годишниот Русин, поранешен сопственик на бродската компанија, која во Бејрут пренела амониум нитрат, објавија медиумите од островот.

Портпаролот на полицијата на Кипар, Христос Андреу, за кипарската новинска агенција CNA рекол дека по комуникацијата со Интерпол во Либан и „во рамките на меѓународната полициска соработка беше пронајден 43-годишнниот жител на Кипар во врска со карго бродот конфискуван на пристаништето во Бејрут во 2014 година“ и бил повикан да даде одредени информации за конкретниот брод.

Портпаролот на кипарската полиција демантирал дека 43-годишниот има кипарско државјанство.

Медиумите во Кипар, повикувајќи се на информациите од руски медиуми објавија дека амониум нитратот што веројатно е и причината за големата експлозија, пристигнал во Бејрут во септември 2013 година со карго бродот „Rhosus“, тогаш во сопственост на 43-годишниот Русин сослушан од полицијата на Кипар

реклама

Проститутките први на удар на засилените КОВИД мерки

Read more

Се влошува војната меѓу Ерменија и Азербејџан

Read more

Нагорно-Карабах: Не е важно кој прв почна, туку кој стои зад војната

Read more

Еротски колаж

Read more

Свет

Каталонците со свински глави удрија по шпанската полиција

Read more

Турски F-16 урнал ерменски Su-25 авион

Read more

Се влошува војната меѓу Ерменија и Азербејџан

Read more

Косово и Нагорно-Карабах не може да се споредуваат

Read more

Вести

  • play_arrow

Каталонците со свински глави удрија по шпанската полиција

Читај повеќе

Турски F-16 урнал ерменски Su-25 авион

Читај повеќе

Владата одобри целодневна настава

Читај повеќе

Владата го усвои протоколот за работа на игротеките

Читај повеќе
  • play_arrow

Се влошува војната меѓу Ерменија и Азербејџан

Читај повеќе
  • play_arrow

Позитива на денот: 3-годишниот Реџеп го победи ракот и го огласи ѕвончето на Детската клиника во Скопје

Читај повеќе
  • play_arrow

Косово и Нагорно-Карабах не може да се споредуваат

Читај повеќе

Фетаи не е задоволна од пресудата за „Насилство во Центар“, Обвинителството ќе поднесе жалба

Читај повеќе

Нови 112 случаи, 8 лица починаа од COVID-19

Читај повеќе