На кои луѓе не им се препорачува да пијат кафе?

За повеќето луѓе кафето се дефинира како здрав еликсир, тоа го имаат докажано и бројни истражувања. Но, сепак, на одредени луѓе кафето може да има повеќе негативно отколку позитивно влијание.

Експертите открија за кои луѓе станува збор:

1. Луѓето со анксиозност и напади на паника

„Кофеинот е стимуланс којшто кај некои луѓе може да ја влоши анксиозноста“, вели нутриционистот Кели Мекгрејн за Eat This, Not That. „Ако редовно доживувате напади на паника или страв, можеби би требало да размислите за избегнување или намалување на консумирање кафе со кофеин“, советува таа.

2. Луѓето со епилепсија

„Иако станува збор за ограничени истражувања, неодамнешните откритија покажаа дека консумирањето на поголема количина кафе е поврзано со зачестеноста на нападите. Но, потребни се повеќе студии за да го кажеме тоа со сигурност“, вели Енџел Ц. Планелс, нутриционист и портпарол на „Academy of Nutrition & Dietetics“ во Сиетл.

3. Луѓето со нарушувања во спиењето

„Разбирливо е да посегнете по шолја кафе, па и повеќе по непроспиени ноќи, но вашата навика за пиење кафе може да го продолжи проблемот со лош сон и умор“, вели нутриционистот Сју Хеикинен.

„Дури и ако мислите дека попладневното кафе не влијае на вашиот сон, би требало да знаете дека може да го наруши квалитетот на сонот. Избегнувајте кофеин најмалку шест часа пред спиење“, советува таа.

4. Бремените жени и доилките

На трудниците им се препорачува да го ограничат консумирањето кафе на 200 милиграми, што е две шолји кафе дневно за да се намали ризикот од спонтан абортус, предвремено породување и раѓање бебе со мала тежина“, вели Хекинен.

„Прегледот за 2020 година, објавен во British Journal of Medicine, заклучи дека не постои безбедна доза кофеин за време на бременост. Трудниците би требало да разговараат за внесувањето кофеин со својот доктор“, додава таа.

„Со оглед на тоа што кофеинот е стимуланс и диуретик, мајката којашто дои и консумира кофеин може да биде изложена на ризик од дехидратација“, вели Планелс.

5. Луѓето со глаукома

„Интраокуларниот, односно очниот притисок кај луѓето со глауком се зголемува кога консумираат кафе па се препорачува ограничување или избегнување пиење кафе. Но, сепак се потребни дополнителни истражувања за ова, вели Планелс.

Тагови
реклама
Весник објави погрешна фотографија од Доналд Трамп

Весник објави погрешна фотографија од Доналд Трамп

Read more
Кои се најлошите 11 фудбалери од Премиер лигата?

Кои се најлошите 11 фудбалери од Премиер лигата?

Read more
Microsoft за своите вработени изградил куќички на дрво

Microsoft за своите вработени изградил куќички на дрво

Read more
Тesla отвора четврта фабрика во Европа

Тesla отвора четврта фабрика во Европа

Read more

Здравје

Зошто не смеете пречесто ја јадете јагоди?

Read more

Мачнина, главоболка, температура: Зошто различно реагираме на вакцините?

Read more

Зелениот чај е најдобар и најздрав, велат нутриционистите

Read more

Вакцината на Moderna 96 проценти ефикасна кај деца од 12 до 17 години

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Најсмешните новинарски гафови за април

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

Четири хороскопски знаци на кои мај им носи среќа во љубовта

Читај повеќе

Зошто не смеете пречесто ја јадете јагоди?

Читај повеќе

Истражување: Луѓето од овие професии најчесто имаат секс

Читај повеќе

Мачнина, главоболка, температура: Зошто различно реагираме на вакцините?

Читај повеќе

Зелениот чај е најдобар и најздрав, велат нутриционистите

Читај повеќе

Најдобриот рецепт за домашни переци со сирење

Читај повеќе

Вакцината на Moderna 96 проценти ефикасна кај деца од 12 до 17 години

Читај повеќе