На кои плажи во Бугарија ќе добиете бесплатни лежалки и чадори за сонце летово?

Дваесет и три плажи на бугарскиот брег на Црно Море ќе нудат бесплатни чадори за сонце и лежалки, соопшти на прес-конференцијата во Сончев Брег министерката за туризам Николина Ангелкова.

Пред почетокот на летната туристичка сезона, која според проценките на бугарските експерти ќе биде тешка и многу поразлична од досегашните, министерката одржа низа средби со претставници на туристичкиот сектор.

По разговорите на бугарскиот премиер Бојко Борисов со неговите колеги од Грција и Романија и со претседателот на Србија за отворање на заедничките граници за туризам почнувајќи од 1 јуни, Бугарија ќе смета на туристите од соседните земји чии државјани патуваат претежно со патнички возила, вклучувајќи ги оние од Република Северна Македонија.

Министерката исто така стави акцент на субвенционирање на чартер летови како важна мерка за поддршка на туристичкиот сектор и се надева дека тоа ќе доведе до раст на одредени пазари, особено во поглед на организираниот туризам.

„Правиме сѐ за да привлечеме туристи и да го олеснеме работењето во секторот кој е меѓу најпогодените од светската криза со коронавирусот. Од посебно значење е тоа што нудиме квалитетен производ и дека мора да биде заштитено здравјето на луѓето. Една од основните мерки што ги презедовме е намалување на цените на чадорите за сонце и лежалките. Согласно законот, мора да бидат најмалку 50% поевтини во споредба со лани“, рече Ангелкова.

Лежалките и чадорите ќе бидат бесплатни на 23 од вкупно 132 плажи под концесија. Според бугарски и српски медиуми, овие услуги ќе бидат бесплатни на плажите: Каваци – југ, Каваци – север, Елените, Меѓународен младински центар Приморско, Царево – централна плажа, Ахелој, Обзор –југ и други. Во летувалиштето Златни Песоци за лежалка и чадор за сонце ќе се плаќа по 2 лева, во Албена по 1 лев, во Балчик по 1,50 лева и во Созопол од 3 до 5 лева.

Концесионерите на плажите се должни да понудат намалување на цените за лежалките и чадорите за сонце од најмалку 50%, а за непочитување на оваа наредба предвидена е парична казна од 50.000 лева (околу 25.000 евра). За втор прекршок казната е 100.000 лева.

Според новите правила за заштита на здравјето на гостите, еден чадор за сонце и две лежалки треба да покриваат простор од 16 метри квадратни, а се планира тоа да се прошири на 20 метри, рече Ангелкова.

Тагови
реклама

Водич за гласање: Не може да гласа лице што не носи маска или одбива да ја извади за идентификација

Read more

Што се случува кога по втор пат ќе се заразиме со коронавирусот?

Read more

Spotify отсега достапен и во Република Северна Македонија

Read more

Кој е пасивен, а кој не може без секс: Хороскопските знаци во кревет

Read more

Живот

Како да му помогнете на вашето дете да се носи со неуспех?

Read more

Пет навики кои ќе ви го сменат животот

Read more

Неверојатна трансформација: Американката која изгуби 60 килограми за 1 година

Read more

Кои се топ 10 најпосетувани градови во светот?

Read more

Магазин

Како да му помогнете на вашето дете да се носи со неуспех?

Читај повеќе

Швајцарските стоматолози наплаќаат „корона-такса“

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт на денот: Пица мафини

Читај повеќе

Знаци дека партнерот е несигурен во себе и незадоволен во врската

Читај повеќе
  • play_arrow

Диета со јајца: Дали може да ослабете 4,5 килограми за 7 дена?

Читај повеќе

Здрав пијалак со моркови и ананас за детокс на организмот

Читај повеќе
  • play_arrow

Девет рецепти за здрав и вкусен појадок

Читај повеќе

Кој е пасивен, а кој не може без секс: Хороскопските знаци во кревет

Читај повеќе

Johnnie Walker ќе се продава во „хартиена амбалажа“

Читај повеќе