На кои седишта во авионот најмалку се чувствува турбуленција?

„Дами и господа, врзете ги појасите.“ За некои патници оваа реченица е повеќе од доволна да ги фати паника.

Турбуленциите за време на лет не се пријатни за никого, а посебно не за оние кои се плашат од летање или имаат чувствителен желудник.

Меѓутоа, треба да знаете дека сите делови на авионот не се тресат исто.

„Најмалку тресење ќе почувствувате во средината на авионот“, објаснува професор Андреас Строхмаер од Универзитетот во Штутгарт. Авионот најмалку се тресе на местото каде крилата се спојуваат со трупот.

Исто така, патниците сместени во средината на авионот најмалку ги чувствуваат промените на правецот на леталото.

Спротивно на тоа, „најнемирен“ дел на авионот е опашката.

Кога пилотот управува со кормило, патниците во задниот дел на авионот може да се почувствуваат како нешто да ги влече зад седиштата, а при турбуленција како да ги турка.

Местата во опашката не се идеални ни при полетување.

„Кога авионот се подига, тие назад имаат впечаток како да пропаѓаат во лифт“, вели Строхмаер.

реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Read more

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Read more

Голем месечен хороскоп за октомври: Кој ќе доживее трансформација на годината?

Read more

Живот

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Read more

Скопски моден фестивал и Моден викенд Скопје го размрдаа модерно Скопје

Read more

Особини по кои ќе ги препознаете емоционално незрелите родители

Read more

Голем месечен хороскоп за октомври: Кој ќе доживее трансформација на годината?

Read more
 

Магазин

Кое време од денот е најдобро за секс?

Читај повеќе
  • play_arrow

Канаѓанец го собори светскиот рекорд за брзо јадење лути пиперчиња

Читај повеќе

Зошто треба да ја миеме бананата пред да ја излупиме?

Читај повеќе

Лекари објаснија што се случува во телото кога ќе се откажеме од кафе

Читај повеќе
  • filter

Ретро-футуризам: Илон Маск гради мегабензинска станица со кино и ресторани каде ќе работат роботи

Читај повеќе

Заеднички живот: Дали сте подготвени да се преселите под ист покрив?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Читај повеќе
  • filter

Скопски моден фестивал и Моден викенд Скопје го размрдаа модерно Скопје

Читај повеќе

Особини по кои ќе ги препознаете емоционално незрелите родители

Читај повеќе