ДОМАЌИНСКИ СОВЕТИ

На која облека не смеете да ставате омекнувач?

Сите сакаме облеката да ни биде пријатна на допир и убаво да мириса, но омекнувачите за алишта не се погодни за секаков тип на ткаенини.

Следен пат кога ќе перете алишта, направете внимателна селекција и за оние парчиња за кои не се додава омекнувач, изберете течни детергенти за перење наменети специјално за тие ткаенини.

Материјали од микрофибер

Благодарение на цврсто преплетените нишки, ткаенините од микрофибер се неверојатно издржливи и имаат огромна моќ на впивање. Ако им ставате омекнувач, полека ќе ја уништите нивната делотворност и ќе го скратите рокот на траење на микровлакната, а со тоа и на парчето облека или друг предмет од ваква ткаенина.

Спортска облека

Овие парчиња гардероба се прилагодени за интензивно потење. Направени се така за да ја впиваат потта за време на вашата физичка активност. Омекнувачот остава слој што ги спречува тие својства.

Работнички одела

Овие одела се изработени од посебна ткаенина отпорна на оган. Омекнувачот негативно делува на нивните својства на отпорност.

реклама

Полната Месечина почнува денес: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Времеплов: Каде е, што прави најубавата собирачка на топчиња?

Read more

Експресен одговор за Навални од Кремљ

Read more

Три генерации дизајнери споделија: Како се калеше македонската мода?

Read more

Живот

Мали трикови за голема заштеда: Каде ви одат парите?

Read more

Полната Месечина почнува денес: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Се самоуби познат француски готвач обвинет за силување

Read more

Три генерации дизајнери споделија: Како се калеше македонската мода?

Read more

Магазин

  • filter

Aston Martin дизајнира куќа од 7.7 милиони долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Гинисов рекорд: За 1 минута скрши 245 ореви со глава

Читај повеќе
  • play_arrow

Американски палачинки по рецептот на Џејми Оливер

Читај повеќе

Кога е најдоброто време за секс: Дваесеттите, триесеттите години или?

Читај повеќе

Како реагирате на навреди открива дали сте психички јаки

Читај повеќе
  • play_arrow

Она кога сред вожња ќе ти излезе метеор

Читај повеќе

Мали трикови за голема заштеда: Каде ви одат парите?

Читај повеќе

Полната Месечина почнува денес: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Читај повеќе

Секој има слушнато за Троја, но никој не знае каде точно се наоѓала

Читај повеќе