ДОМАЌИНСКИ СОВЕТИ

На која облека не смеете да ставате омекнувач?

Сите сакаме облеката да ни биде пријатна на допир и убаво да мириса, но омекнувачите за алишта не се погодни за секаков тип на ткаенини.

Следен пат кога ќе перете алишта, направете внимателна селекција и за оние парчиња за кои не се додава омекнувач, изберете течни детергенти за перење наменети специјално за тие ткаенини.

Материјали од микрофибер

Благодарение на цврсто преплетените нишки, ткаенините од микрофибер се неверојатно издржливи и имаат огромна моќ на впивање. Ако им ставате омекнувач, полека ќе ја уништите нивната делотворност и ќе го скратите рокот на траење на микровлакната, а со тоа и на парчето облека или друг предмет од ваква ткаенина.

Спортска облека

Овие парчиња гардероба се прилагодени за интензивно потење. Направени се така за да ја впиваат потта за време на вашата физичка активност. Омекнувачот остава слој што ги спречува тие својства.

Работнички одела

Овие одела се изработени од посебна ткаенина отпорна на оган. Омекнувачот негативно делува на нивните својства на отпорност.

реклама

Америка е на раб на граѓанска војна, полицијата клекна пред демонстрантите

Read more

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Read more

Што се знае за полицаецот кој го уби Џорџ Флојд?

Read more

90 проценти од новозаболените во Скопје потекнуваат од 15 фамилии

Read more

Живот

Сопругата на Дерек Шовен бара да си го смени презимето во разводот

Read more

Што другите луѓе мислат за вас според вашиот хороскопски знак?

Read more

Што се знае за полицаецот кој го уби Џорџ Флојд?

Read more

Родната куќа на Хитлер ќе стане полициска станица

Read more

Магазин

СЗО: Возете велосипед, здраво е

Читај повеќе

Сопругата на Дерек Шовен бара да си го смени презимето во разводот

Читај повеќе
  • play_arrow

Каролина Куркова ги споделува домашните рецепти за убавина

Читај повеќе

Светот пред 250 милиони години

Читај повеќе

Кога и како се прогласува крај на пандемија?

Читај повеќе

Лекот ибупрофен се тестира како терапија за COVID-19

Читај повеќе

За што лажат мажите кога станува збор за сексот?

Читај повеќе

Што другите луѓе мислат за вас според вашиот хороскопски знак?

Читај повеќе

Што се знае за полицаецот кој го уби Џорџ Флојд?

Читај повеќе