На која возраст е најлесно да престанете со пушење?

Сите знаат колку се штетни цигарите. Сепак, иако се свесни за сериозните ризици по здравјето, пушачите тешко се одлучуваат да престанат. Освен што станува збор за сериозна зависност од која е многу тешко да се ослободите, многумина стравуваат дека по откажување на цигарите ќе се здебелат.

Она за што малку се размислува е дека со стажот зависноста од цигари се засилува. Искусните пушачи по правило пушат повеќе и бираат посилни цигари. Меѓутоа, како што уверуваат експертите, никогаш не е доцна да се откажете од цигарите, всушност со годините дури и е полесно да го направите тоа.

Дали сте забележале дека обично повозрасните луѓе одлучуваат да ги остават цигарите? Тоа не е случајност, тие не само што имаат повеќе мотивација туку со текот на годините им се појавуваат бројни и многу тешки симптоми, како што е губење на здивот, упорна кашлица, болести на срцето и слично.

Таквите негативни последици кои ги чувствуваат стануваат нивна предност во однос на младите пушачи кои не го почувствувале ова од лошата навика.

„Спротивно на мислењето, престанувањето со пушење во подоцнежна возраст воопшто не е тешко. Постарите пушачи со годините развиваат аверзија кон зависноста и колку подолго човек пуши, толку оваа лоша навика му изгледа помалку привлечна“, вели пулмологот Армин Пур од Њујорк.

Според него, постарите пушачи почесто чувствуваат умор, отежнато дишење и упорна кашлица. Исто така се изложени на поголем ризик од срцев удар и многу опасни болести.

„Во староста луѓето кои пушат имаат неколку пати поголеми шанси да умрат од мозочен удар и други хронични болести поврзани со пушење. Животниот век на пушачите е најмалку за 6 години пократок“, предупредува пуломологот.

На повозрасни години полесно е луѓето да се откажат од цигари бидејќи „зрелите“ пушачи се свесни колку ќе им се подобри квалитетот на живот и целокупното здравје.

Тагови
реклама

Во Кина откриен нов вид џиновски носорог, поголем од жирафа

Read more

На Ериксен ќе му биде вграден уред кој спасува живот, но носи и низа опасности

Read more

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Read more

Емотивен момент во кампот на данската репрезентација: Се појави Кристијан Ериксен

Read more

Здравје

Колку вода треба да пиете во текот на летото?

Read more

Која е улогата на јодот во нашиот организам?

Read more

Идентификувани гени кои го зголемуваат ризикот од депресија

Read more

Што ни порачува телото, дали внесуваме доволно зеленчук?

Read more
 

Магазин

Селена Гомес ја краси насловната на австралиското издание на Vogue

Читај повеќе

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Читај повеќе

Како да се справите со претераното потење?

Читај повеќе

Направи сам: Домашен спреј против комарци

Читај повеќе

Брзо и лесно: Рецепт за палачинки со тиквички

Читај повеќе

Реплика на Мона Лиза продадена за рекордни 2.9 милиони евра

Читај повеќе

Мечка влезе во град во Јапонија и нападна луѓе

Читај повеќе

Зошто жените се посреќни со помалку атрактивни мажи?

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт за сладолед од три состојки

Читај повеќе