На која возраст младите во Македонија се иселуваат од родителскиот дом?

Интересна мапа споделена на Instagram и TikTok ја покажува просечната возраст на која младите го напуштаат домот на своите родители.

Црногорците имаат најмногу години кога го напуштаат родителскиот дом, а просечната возраст според споменатата карта е 33 години. За разлика од Црна Гора, Швеѓаните најрано се осамостојуваат, во просек на 17 години.

Кога станува збор за Босна и Херцеговина, просечната возраст на која тие го напуштаат домот на своите родители е 30 години, а истата просечна возраст важи и за Италија и Португалија.

Земајќи ги предвид податоците за другите европски земји, Македонија е меѓу земјите на врвот на листата - односно оние во кои младите ги оставаат родителите најдоцна.

Младите во Македонија во просек го напуштаат родителскиот дом токму на границата на „млади“ – 28 години. Иста е ситуацијата во Албанија, Грција и Бугарија, додека во Хрватска просечната возраст за независност е 32 години, а во Србија 29.

Меѓу земјите каде младите најрано го напуштаат домот на своите родители се претходно споменатата Шведска со просек од 17 години, потоа Норвешка со 20, Данска со 21, Финска со 22, потоа Белгија, Исланд и Естонија со 23.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by RH or JH (@ishowgeography)

реклама

Шест знаци дека ви недостасува витамин Б12

Read more

Зошто луѓето го мразат Новак Ѓоковиќ?

Read more

Рани симптоми на срцев удар што се појавуваат неколку месеци порано

Read more

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Read more

Чек дис аут

10 мистерии за Бермудскиот триаголник кои никој не може да ги објасни

Read more

Урнебесно: Палаво куче истрча на терен и им ја украде топката на играчите

Read more

Мапа на Европа според Turkish Airlines

Read more

Мечка нападна чувар пред влез во Босна

Read more
 

Магазин

Кафе или зелен чај: Што ќе ве разбуди подобро?

Читај повеќе
  • play_arrow

Болоња: Потценет туристички рај во кој ќе уживаат гастрономите

Читај повеќе
  • play_arrow

10 мистерии за Бермудскиот триаголник кои никој не може да ги објасни

Читај повеќе

Оригинален рецепт за мексикански палачинки

Читај повеќе

Расте бројот на млади пушачи во Германија

Читај повеќе

Шест знаци дека ви недостасува витамин Б12

Читај повеќе

Во кој хороскопски знак се раѓаат најголемите мајстори за манипулација?

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт на денот: Свински кременадли во путер со лук

Читај повеќе

Рани симптоми на срцев удар што се појавуваат неколку месеци порано

Читај повеќе