На која возраст жените имаат најсилен сексуален нагон?

Биолошкиот часовник и неговото отчукување силно влијае на желбата за секс кај жените. Истражувачи од Тексас проверија колку е сексуалната желба поврзана со годините, пишува Your Tango.

Во триесеттите години жените често можат да го чујат тој часовник, токму тој ги тера да „ги искористат преостанатите години за раѓање“ и така во одреден период во животот им се зголемува либидото.

Во истражување објавено во Personality and Individual Differences учествувале 827 жени поделени на три групи: висока плодност (на возраст од 18 до 26 години), ниска плодност (на возраст од 27 до 45 години) и менопауза (од 46 години и повеќе).

Според одговорите на учесниците во интернет прашалник, истражувачите откриле дека жените на возраст од 27 до 45 години поседуваат „засилен сексуален нагон како одговор на намалување на плодноста“. Овие жени имаат „почесто сексуални фантазии, активен сексуален живот и спремни се за повремен секс“.

„Нашите откритија сугерираат дека жените не мора нужно да „полудат“ за бебе за да доживеат сексуален врв. Нашите резултати покажаа дека нема ништо посебно во триесеттите, но дека тие однесувања се покажуваат кај сите жени кои доживуваат пад на плодноста. Можеби е потешко да забремените по 35 година од животот, но истражувањево покажа дека жените можат да бидат мотивирани до менопауза“, објаснува научничката Џудит Истон.

реклама

Што следи по омикрон и кога конечно ќе заврши пандемијата?

Read more

Надал се пласираше во четвртфинале, Ѓоковиќ дозна одлична вест

Read more

Од женски агол: Пет вистини за сексот кои никој не ви ги кажал

Read more

Чаша вода наутро на празен стомак? Да, само под еден услов

Read more

Љубов и секс

Од женски агол: Пет вистини за сексот кои никој не ви ги кажал

Read more

Какви мажи привлекувате според вашиот хороскопски знак?

Read more

Три ритуали кои среќните парови секојдневно ги практикуваат

Read more

Зошто остануваме во токсични врски: Ракот е лојален, Јарецот не губи надеж

Read more
 

Магазин

Од женски агол: Пет вистини за сексот кои никој не ви ги кажал

Читај повеќе

Фит и во форма: Дали имате кондиција колку вашите врсници?

Читај повеќе

Трета, четврта, петта... Дали пречестото вакцинирање против ковид е штетно?

Читај повеќе

Чаша вода наутро на празен стомак? Да, само под еден услов

Читај повеќе

Која храна најмногу го стимулира растот на косата?

Читај повеќе

Какви мажи привлекувате според вашиот хороскопски знак?

Читај повеќе

Eдноставни правила за совршени јајца на око

Читај повеќе

Хенри Кавил сподели фитнес совети за сите почетници

Читај повеќе

Девојче во Русија преживеа снежна бура гушкајќи куче цела ноќ

Читај повеќе