Науката пресмета

На колку години ќе го запознаете совршениот партнер?

Ако сте над 25 години и сè уште не сте го пронашле вистинскиот за вас, немојте да очајувате бидејќи научниците пресметаа дека идеалниот партнер веројатно ќе го најдете по дваесет и седмата година од животот.

Нашиот љубовен живот може да се толкува низ математички теории. Математичари успеаја да пресметаат на колку години најверојатно ќе го запознаеме совршениот партнер.

Математичарката Хана Фрај спроведе истражување кое ја откри возраста кога луѓето најверојатно ќе ја пронајдат вистинската љубов. Во нејзиното истражување таа употреби математички обрасци, статистика и алгоритами.

Постојат низа луѓе со кои ќе излегуваме во текот на животот, а тие односи ќе се разликуваат во квалитетот. Според оваа теорија, може да предвидиме колку хипотетички партнери може да имаме пред да го најдеме оној вистинскиот.

Исто така, ни дава до знаење кога да престанеме да го бараме и да се посветиме на најдобриот кандидат.

Максимално ги зголемуваме шансите за пронаоѓање на совршениот партнер по дваесет и седмата година.

Математиката ни говори дека шансите за пронаоѓање вистинска љубов меѓу луѓето кои ги познаваме во текот на првите 37% од љубовниот живот се многу ниски. На пример, ако сакате да се омажите пред четириесеттата година, а сте почнале да се забавувате кога сте имале 15 години, тоа значи дека веројатно нема да го најдете идеалниот партнер меѓу 15 и 27 години.

Помеѓу дваесет и седмата година и триесет и петтата година се наоѓа простор којшто овозможува да изберете некој кој е подобар за вас од кој било претходно. Тоа е така затоа што тогаш може да се навратите на сите тие 37% и да ги споредите.

Сите луѓе со кои се забавувате пред да наполните 27 години се дел од процесот којшто ќе ве доведе до пронаоѓање на вистинската љубов.

Вашето љубовно искуство и бившите овозможуваат да учите од нив и да разберете што очекувате од идеалниот партнер. Вашата способност за набљудување се подобрува и помага да ја идентификувате личноста која најмногу ви одговара.

Математиката не лаже, но не лаже ни срцето. Значи, ако сте ја пронашле вашата идеална личност пред да наполните 27 години тоа не значи дека тој не е вашата права љубов. Секогаш бирајте го тоа што мислите дека е најдобро за вас.

реклама

Принцот Филип беше против разводот на Чарлс и Дијана: Никој со здрав разум не би ја оставил за Камила

Read more

Текстилниот сектор пред колапс

Read more

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Read more

Кои се голите девојки уапсени во Дубаи и кој стои зад сето тоа?

Read more

Љубов и секс

Хороскопски знаци кои важат за најљубоморни

Read more

Седум прашања за сексот што ги мачат луѓето во долги врски

Read more

Пет хороскопски знаци кои најтешко се заљубуваат

Read more

За што размислуваат мажите по сексот?

Read more
 

Магазин

Хороскопски знаци кои важат за најљубоморни

Читај повеќе

Смути од само неколку состојки за чистење на црниот дроб и цревата

Читај повеќе

Идеја за ручек: Печени пилешки прсти

Читај повеќе

Родени под среќна ѕвезда: Најталентирани хороскопски знаци

Читај повеќе

Рецепт на денот: Запечени енчилади со пилешко и кашкавал

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова е чипираниот мајмун на Илон Маск кој игра видеоигра со помош на неговите мисли

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Осум брзи и здрави идеи за појадок

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да се држите до планот за здрава исхрана?

Читај повеќе