На милиони им се заканува трајна суспензија од Facebook поради овие правила

Facebook е една од најголемите социјални мрежи, а со неа доаѓаат и низа правила. Во текот на годините, компанијата мораше сериозно да ја уреди својата политика кога се однесува на говорот на омраза, лажните вести и други појави, пишува Sun.

Непочитувањето на правилата може да доведе до привремена суспензија или уште полошо, до трајна забрана на користење на оваа популарна мрежа.

Во неволја може да западнат сите оние кои не го користат своето вистинско име.

„Името на вашиот профил би требало да биде име со кое ви се обраќаат пријателите во секојдневниот живот. Тоа име исто така треба да стои на личната карта или на документите од нашата листа на лични исправи“, стои во правилата на Facebook.

Тоа значи дека симболите, броевите, невообичаените мали и големи букви, знаци кои се повторуваат или интерпункција не се дозволени.

Ако подолго време не се вклучувате на профилот, Facebook може целосно да го избрише. Не е јасно колку време имате, но правилата велат дека може да го „елиминирате профилот со продолжено мирување“.

Facebook ќе бара „дополнителни информации за профилот на корисникот пред преземање дејства во распон од неговото привремено ограничување до трајно оневозможување“, така што пред тоа можеби ќе добиете мејл со предупредување.

Facebook не сака голотии, ниту сексуално сугестивни објави на платформата. Но, нивните правила мора да се доработуваат со текот на годините за да се разликува сексуална од несексуална конотација.

Тагови
реклама

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Read more

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Зошто Кинезите престанаа да ги исплаќаат кредитите за стан?

Read more

Руската новинарка уапсена во Косово: Полицијата ме испрашуваше за шпионажа

Read more

Интернет

Бејби бумерите имаат најслаби лозинки, а милениумците се најранливи

Read more

АЕК: Малолетниците дневно приклучени на интернет и повеќе од пет часа

Read more

Како да се вратите на стариот Gmail ако не ви се допаѓа новиот изглед?

Read more

Цени на мобилниот интернет низ светот: Каде се рангира Македонија?

Read more
 

Гик

Научна студија: Никаде на Земјата дождовницата не може да се пие

Читај повеќе

Бејби бумерите имаат најслаби лозинки, а милениумците се најранливи

Читај повеќе

Најголемата утка на Netflix: 99% од корисниците не ги ни пробале игриците

Читај повеќе

Годинашната суша во Европа најлоша во изминатите 500 години

Читај повеќе

Кина разви дрон што може да ја пробие одбраната на носачите на авиони

Читај повеќе

Откриено каков бил животот на средната класа во Помпеја

Читај повеќе

АЕК: Малолетниците дневно приклучени на интернет и повеќе од пет часа

Читај повеќе

WhatsApp воведе нови опции за поголема приватност на корисниците

Читај повеќе

Во Њујорк пронајдена статуа на индиска божица украдена во 1971 година

Читај повеќе