ДРЖАВЕН ШАМПИОНАТ НА МАКЕДОНИЈА ВО АВТОМОБИЛИЗАМ 2019

На Пониква се одржа ридско-брзинска трка од Државниот шампионат во автомобилизам

Кочани, 15 септември 2019 (МИА) – На патеката долга 6,4 километри кон планинскиот туристички центар Пониква денеска се возеше ридско-брзинската трка „Кочани 2019“, во рамки на Државниот шампионат во автомобилизам.

На натпреварот, чиј организатор беше АКК Custom car RT од Скопје, во сите четири класи учествуваа 25 возачи од Македонија и гости од Бугарија, а трката ја завршија 18 возила.

Во најниската класа А-1150, во која имаше и најголема конкуренција, најбрз беше Георгиј Наков од АКК ПСС РТ од Скопје, пред Александар Георгиевски од АКК Стефановски РТ и Александар Стојанов од АКК Пулстарс.

Во класата N-1400 имаше само двајца натпреварувачи, а трката успешно ја заврши Тоше Темелковски од АКК Скопје. Кај возачите од класата Е1-1600 победи Филип Василевски од АКК Custom car RT, а зад него се најдоа возачите на АКК Скопје, Дејан Стојанов и Златко Трајановски.

Во најсилната класа Е1-2000 првото место му припадна на Димитри Кимовски од АКК Перформанс, а зад него се најдоа Давид Малинковски од АКК Custom car RT и Даниел Блажевски од АКК ПСС РТ.

Во екипна конкуренција најмногу поени освоија возачите од АКК Custom car RT, пред АКК ПСС РТ и АКК Скопје. На прогласувањето на најдобрите, награди им беа доделени и на гостите од Бугарија, Дијана Стојанова која возеше во класата Е1-2000 и Јасе Николов во Е1-1600, како и на дебитантот од Кочани, Дејан Манасиев.

Организаторите искажаа благодарност за сите кои помогнаа трката да се одржи, при што беше нагласено дека се очекува за првпат годинава, по неколкугодишна пауза, Државниот шампинат во автомобилизам успешно да се реализира. До крајот на сезоната преостануваат уште кружната трка во Кичево и ридско-брзинскиот натпревар на Витачево кај Кавадарци.

реклама

Чулев: Порастот на заболени е директна последица на фактот дека власта тераше дневен ПР

Read more

Минеаполис: Уапсен полицаецот виновен за смртта на Џорџ Флојд

Read more

Заев: Бројките на новозаболени се директна последица од неработењето на Чулев

Read more

Жива музика, играње на маса, гушкање, што сè затекнаа пазарните инспектори синоќа?

Read more

Останати спортови

Конор Мекгрегор: Јас сум најголем ММА борач на сите времиња

Read more

УФЦ се враќа во Лас Вегас, во сабота првата борба

Read more

Фјури: Ќе бидам побогат од Мејведер

Read more

Кечерот Шад Гаспард пронајден мртов на плажа во Калифорнија

Read more

Спорт

  • play_arrow

Холанд нема да игра против Падерборн поради повреда

Читај повеќе

Реал Мадрид стана најскапиот клуб во Европа

Читај повеќе

Лигата на шампиони можно е да се доигра во Германија или во Турција

Читај повеќе

Падна одлука: Серија А почнува на 20 јуни

Читај повеќе

Гаспар: Ако Реал беше лидер, првенството ќе завршеше пред предвиденото

Читај повеќе

Влезот на Коби Брајант во Куќата на славните одложен за 2021

Читај повеќе

Комити: Дајте му на Вардар да игра во Европа

Читај повеќе

Ериксен и Шмајхел нудат получасовен онлајн тренинг

Читај повеќе

Конор Мекгрегор: Јас сум најголем ММА борач на сите времиња

Читај повеќе