На работа: Како да се сконцентрирате доколку некој ве прекине?

Доколку вознемирите работник додека ги извршува работните задачи, потребни му се 23 минути за да повторно го врати вниманието.

Ослободување од стрес на работа клучно е за продуктивноста, а во тоа помагаат и кратката прошетка, неколкуминутната медитација или лесните вежби за опуштање на мускулите. Доколку не станете од работната маса или доколку не го тргнете погледот од мониторот во текот на работното време, ќе бидете исцрпени на крајот од работниот ден.

Но, сосема е поинаку кога свесно ќе заминете на пауза, отколку кога ќе бидете прекинати.

Според студијата на Универзитетот во Калифорнија, потребни се 23 минути и 15 секунди за да се сконцентрирате и вратите на работа.

Ако ве вознемират три пати, губите еден час од времето кое сте требале да го поминете работејќи.

Најдобро е да носите слушалки, да ги исклучите известувањата кои постојано пристигнуваат. Исто така, држете го мобилниот подалеку од вас.

Важно е да знаете дека некоj ден можеби сте помалку продуктивни.

реклама

Патничките авиони ќе летаат како птиците во јато

Read more

Филипче: Не е точно дека сите хронично болни се враќаат на работа

Read more

Ако епидемиолошката слика е стабилна, во ноември ќе се дозволи физичко присуство во училиштата

Read more

Зошто одеднаш Израел почна да си подава рака со арапските земји?

Read more

Живот

Шокантна трансформација на актер пред и по негово отрезнување

Read more

Топ 10 европски градови кои треба да ги посетите кога ќе се отворат границите

Read more

Поранешна манекенка го обвини Доналд Трамп за сексуално вознемирување

Read more

Три хороскопски знаци кои најлесно простуваат

Read more

Магазин

  • play_arrow

Мајмун украл телефон и си правел „селфи“

Читај повеќе
  • play_arrow

Огромен скелет од Т-Рекс се продава на аукција

Читај повеќе

Светските лидери и нивните бизарни идеи за заштита од коронавирусот

Читај повеќе
  • play_arrow

Кози ѝ пркосат на гравитацијата качувајќи се по брана

Читај повеќе
  • play_arrow

Маче за првпат го гледа својот одраз во огледало - реакцијата е урнебесна

Читај повеќе
  • play_arrow

Патничките авиони ќе летаат како птиците во јато

Читај повеќе

Брзо и вкусно: Шпагети со зеленчук и пармезан

Читај повеќе

Штетни и бесмислени: Најлошите совети за исхрана

Читај повеќе

Мажите во овие хороскопски знаци ќе ве разочараат во кревет

Читај повеќе