На Реал му требаше брилијантниот Хрват, но тој беше невидлив

Реал Мадрид загуби со 1:2 од Атлетик Билбао во полуфиналето од Суперкупот на Шпанија и со тоа остана без финале со Барселона.

Атлетик имаше предност од два гола пред полувремето, а Реал успеа да намали само со голот на Бензема до крајот. Тој го постигна откако Модриќ ја напушти играта во 67. минута. Потоа беше заменет со Феде Валверде.

Хрватскиот ас на Реал Мадрид, кој добиваше заслужени пофалби во последните месеци, одигра еден од најлошите натпревари за Реал оваа сезона, според најчитаниот шпански весник Marca.

Во извештајот од натпреварот, Marca го оцени Модриќ со минималната една ѕвезда, а во текстот во кој новинарите и посетителите на порталот на Marca заеднички го оценуваат учинокот на играчите, стои:

„На Реал му требаше брилијантниот Хрват, во неговото најдобро издание. Сепак, Модриќ беше далеку од тоа. Играше срамежливо, тивко и невидливо. Колку му значи Модриќ на Реал и колку страдаше тимот поради неговата слаба игра, најдобро се виде по половина час игра. Тогаш Модриќ на кратко живна и веднаш се разбуди цел Реал. Сепак, Модриќ брзо се врати во сивилото што го означи неговиот настап, па во 67. минута беше испратен да се истушира“.

Графика:  Sofascore за IndexSport

Marca пишува дека Модриќ не се снајде во улогата што му ја додели Зидан:

„Тренерот на Реал се обиде со двоецот Бензема - Азар во напад, додека зад нив беа Асенсио лево и Модриќ од десната страна. Сепак, високиот притисок на Атлетик, раната предност и непрецизнооста на Реал во додавањата брзо го принудија да ја смени тактиката. Веќе во 18-та минута се врати на 4-3-3 со Азар лево и Асенсио десно во нападот, но и тоа не успеа“.

реклама

Прв воздушен напад на САД по наредба на Џо Бајден, 17 загинати

Read more

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Read more

Некогаш беше најдебелото дете во светот, сега никој не може да го препознае

Read more

Петте најлоши пози во сексот

Read more

Фудбал

Жрепката одлучи: Манчестер Јунајтед против Милан

Read more

Ибра: Роналдо е најдобриот фудбалер во историјата

Read more

Судијата ја „сецна“ Звезда во 94-та минута, коментаторот урлаше: Зошто? Зошто?

Read more

Познати осминафиналистите во ЛЕ: Адеми и Ристовски продолжуваат, Елмас елиминиран

Read more
 

Спорт

Почина Алфредо Кинтана, 32-годишниот голман на Порто

Читај повеќе

Лазаров го соопшти списокот за двобојот со Данска

Читај повеќе

Жрепката одлучи: Манчестер Јунајтед против Милан

Читај повеќе

Ибра: Роналдо е најдобриот фудбалер во историјата

Читај повеќе
  • play_arrow

Судијата ја „сецна“ Звезда во 94-та минута, коментаторот урлаше: Зошто? Зошто?

Читај повеќе
  • play_arrow

Познати осминафиналистите во ЛЕ: Адеми и Ристовски продолжуваат, Елмас елиминиран

Читај повеќе
  • play_arrow

Клиперс потопен во Мемфис

Читај повеќе

Надал го откажа настапот на турнирот во Ротердам поради повреда

Читај повеќе

Баји: Помеѓу Меси и Роналдо би го избрал Рамос

Читај повеќе