На секои 135 секунди се продава по еден Ford Focus во Европа

Во европскиот оддел на Ford имаат причини за да се радуваат, затоа што актуелната продажба на Ford Focus во Европа се одвива одлично.

Продажбата на кросовери и SUV возила во Европа очигледно не е препрека за Ford, затоа што актуелниот Focus на Стариот контитент се продава подобро од очекуваното.

Ford објави дека продажбата на Focus во 20 европски земји ги надмина очекуваните резултати од 2015 година, а велат дека по еден Focus се продава на секои 135 секунди.

Ford Focus од четвртата генерација беше претставен во јуни минатата година, а тогаш на купувачите во Европа продадоа повеќе од 250.000 примероци.

Наследникот на популарниот модел Escort е претставен во 1998 година, а со споменатите 250.000 примероци Европа од 1998 година „проголта“ повеќе од седум милиони автомобили.

Во европскиот оддел на Ford мислат дека една од причините за досегашната одлична продажба е можноста да се избира помеѓу повеќе каросериски и моторни опции.

Пред пристигнувањето на најмоќната верзија со ознака RS, на Ford ќе се приклучи и „мека“ хибридна верзија која на пазарот би требало да се појави во мај.

реклама

Костовски: Правдата за стечајот на „Еуростандард банка“ ќе ја барам надвор од земјата

Read more

Instagram убавица: Ерјона Сулејмани

Read more

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Што кажува вашиот фрижидер за вас?

Read more

Автомобили

Дали кинеските електрични автомобили ќе доминираат на глобалниот пазар?

Read more

Како се снајде најбрзиот Mégane на патеката во Нирбургринг?

Read more

Volkswagen го менува начинот на продажба за електричните модели

Read more

Голем пропуст на Model 3 на Tesla - се откачи волан во текот на возењето

Read more

Ново

Костовски: Правдата за стечајот на „Еуростандард банка“ ќе ја барам надвор од земјата

Читај повеќе
  • filter

Што кажува вашиот фрижидер за вас?

Читај повеќе

Женева ќе стане урбана лабораторија за еколошката транзиција

Читај повеќе

Рекорден дневен број на тестови, активни случаи се помалку од 3.000

Читај повеќе

Родители во Хрватска со кампања против враќање на децата на училиште во пандемија

Читај повеќе
  • play_arrow

Хаос на албанско-грчката граница, заглавени илјадници албански граѓани

Читај повеќе

Истражување: Ниту карантин во текот на пандемија не спречува неверство

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Летечките автомобили ќе станат реалност побрзо отколку што мислиме

Читај повеќе

Лукашенко: Жив сум и не сум избегал од Белорусија

Читај повеќе