На секои 135 секунди се продава по еден Ford Focus во Европа

Во европскиот оддел на Ford имаат причини за да се радуваат, затоа што актуелната продажба на Ford Focus во Европа се одвива одлично.

Продажбата на кросовери и SUV возила во Европа очигледно не е препрека за Ford, затоа што актуелниот Focus на Стариот контитент се продава подобро од очекуваното.

Ford објави дека продажбата на Focus во 20 европски земји ги надмина очекуваните резултати од 2015 година, а велат дека по еден Focus се продава на секои 135 секунди.

Ford Focus од четвртата генерација беше претставен во јуни минатата година, а тогаш на купувачите во Европа продадоа повеќе од 250.000 примероци.

Наследникот на популарниот модел Escort е претставен во 1998 година, а со споменатите 250.000 примероци Европа од 1998 година „проголта“ повеќе од седум милиони автомобили.

Во европскиот оддел на Ford мислат дека една од причините за досегашната одлична продажба е можноста да се избира помеѓу повеќе каросериски и моторни опции.

Пред пристигнувањето на најмоќната верзија со ознака RS, на Ford ќе се приклучи и „мека“ хибридна верзија која на пазарот би требало да се појави во мај.

реклама

Мурињо ни се фати за 5 сантиметри: Нѐ накодоши дека головите ни се ниски

Read more

Што се случува доколку секој втор ден правите по 200 склекови?

Read more

Секс-пози за кои луѓето повеќе зборуваат, отколку што ги практикуваат

Read more

Најсмешните новинарски незгоди со животни

Read more

Автомобили

Дали кинеските електрични автомобили ќе доминираат на глобалниот пазар?

Read more

Како се снајде најбрзиот Mégane на патеката во Нирбургринг?

Read more

Volkswagen го менува начинот на продажба за електричните модели

Read more

Голем пропуст на Model 3 на Tesla - се откачи волан во текот на возењето

Read more

Ново

Одложен традиционалниот карневал во Рио де Жанеиро

Читај повеќе

Илиев: Бугарија може да остане сама во спорот со Северна Македонија

Читај повеќе

Мурињо ни се фати за 5 сантиметри: Нѐ накодоши дека головите ни се ниски

Читај повеќе

Корона кризата ги извади на површина слабостите во домашниот туризам

Читај повеќе

Припадник на Алфите треба да сведочи во случајот „Монструм”

Читај повеќе

Ситуацијата со COVID-19 во Прилеп е сериозна, има сѐ помлади пациенти

Читај повеќе

Сончево и топло до 31°C, од утре заладување

Читај повеќе
  • play_arrow

Упорната Шкендија му даде гол на Тотенхем, но сепак се збогува од Лига Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

Најсмешните новинарски незгоди со животни

Читај повеќе