На што се должи неверојатната трансформација на Џеф Безос?

А.С.
/ 29.05.2023 / 09:47

Ако цел живот неуморно работевте за да станете еден од најбогатите луѓе на светот, може да ви биде простено што сакате да забавите, да јадете добра храна и да накачите неколку килограми.

Но, тоа не беше случај со Џеф Безос, кој од слаб шеф на книжарница се трансформираше во фит милијардер. Јавноста беше воодушевена од неговата телесна трансформација, која навидум се случи преку ноќ во 2017 година, кога се појави во тесен елек и ги покажа мускулестите раце.

Но, вистината е дека Безос не се грижел многу да води здрав живот додека не влегол во средна возраст. Се верува дека откако Amazon ја купи компанијата за здрава храна Whole Foods, тоа ја поттикна промената во 2017 година.

Осум часа сон се неопходни за успех

Постојат клинички докази дека спиењето е од суштинско значење за когнитивното функционирање, расположението и менталното, кардиоваскуларното, цереброваскуларното и метаболичкото здравје. Џеф Безос разбира дека добрата хигиена на спиење е исто толку важна како и вежбањето.

„Ми требаат осум часа сон. Размислувам подобро, имам повеќе енергија и сум порасположен“, рече тој на конференцијата во Економскиот клуб во 2018 година.

Религиозно вежба со познат тренер

Безос работи со тренерот Вес Окерсон, кој е заслужен за подготовката на Том Круз за неговиот трилер Valkyrie од 2008 година. Окерсон е страстен поборник за вежби со мало оптоварување и висок отпор, како што е веслањето. Исто така ги охрабрува своите клиенти да вежбаат надвор. Омилени тренинзи му се трчање по угорнини и удолници, кајак и сурфање.

Процентот на здрава телесна маст кај мажите на возраст од 40 до 59 години е помеѓу 11 и 21 процент. Одењето под тој праг може да доведе до „испиен“ изглед. Оние кои внимателно ја следат трансформацијата на Безос веруваат дека тој сега е меѓу 12 и 14 проценти телесна маст.

Исхрана богата со протеини

Безос јаде многу протеини, кои ги комбинира со храна богата со здрави масти, како што е авокадото. Окерсон е застапник на кето диетата, па не би било чудно доколку славниот милијардер го следи тој пристап.

Безос еднаш откри дека омилен појадок му е медитерански октопод со компири, сланина и јогурт со лук, а сака да се почести и со хамбургер од McDonald’s.

Гласини за стероиди

Се шушка дека Безос го довел телото во форма со инјекции со тестостерон. Со оглед на неговата 59-годишна возраст, многумина се сомневаат дека тој можел да постигне таков изглед без помош на некои лекови.

Дерматологот Роберта Дел Кампо рече: „Нема шанси тоа е само диета и вежбање“, а д-р Камерон Сепах додаде: „Верувајте ми, Безос фармаколошки го зголемува тестостеронот - погледнете му ги рацете!„

Безос ги демантираше тие гласини. Анонимен извор близок до милијардерот изјави за TMZ во 2021 година дека тие се „100 проценти лажни“.

Тагови
реклама

Над 1.300 починати на аџилак во Саудиска Арабија

Read more

Ограда од надвозник падна во Автокоманда, откорнати се дрвја, поплавени улици, делови од Скопје останаа без струја

Read more

Терористички напади во Русија: Улични тепачки, нападнати цркви, убиени 15 полицајци

Read more

Доларот зајакна, еврото ослабе

Read more

Фит

Што не треба да јадете пред пладне?

Read more

Како со диетата 80/20 може да слабеете додека ја јадете вашата омилена храна?

Read more

5 причини зошто треба да почнете да вежбате со јаже

Read more

Суплементи што помагаат во топење на салото на стомакот

Read more
 

Магазин

Кого ќе го стигне кармата со доаѓањето на ретрограден Сатурн?

Читај повеќе

Што се случува во вашето тело кога пиете кафе со млеко и шеќер?

Читај повеќе

Дали утринскиот секс е подобар од ноќниот?

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои ќе се сретнат со љубовта на нивниот живот во јули

Читај повеќе

Зошто луѓето кои често патуваат се поуспешни од другите?

Читај повеќе

Карактеристики што децата ги наследуваат исклучиво од таткото

Читај повеќе

Што не треба да јадете пред пладне?

Читај повеќе

Како пиењето премногу кафе во лето може негативно да се одрази на организмот?

Читај повеќе

Голем неделен хороскоп од 24 до 30 јуни

Читај повеќе