На Сонцето се појави огромна шуплина: Дали моќен соларен ветер се движи кон Земјата?

На површината на Сонцето се појави уште една огромна „дупка“ која до петок би можела да лансира силни и брзи соларни ветрови кон Земјата.

Станува збор за коронална шуплина, област каде што короната е потемна, постудена и има помала густина на плазмата. Оваа шуплина често е извор на силни соларни ветрови, феномен што ги носи честичките од Сонцето и ги засипува другите небесни тела во Сончевиот Систем, вклучувајќи ја и нашата планета.

Овие ветрови може да ги оштетат сателитите, но и да создадат неверојатно светла поларна светлина, што е спектакл на кој многумина со нетрпение очекуваат. Ова е втора коронална шуплина што се манифестира на Сонцето во последните неколку дена. Само што првата празнина почна да се оддалечува од нас, се појави нова. Претходната имаше пречник 30 пати поголем од Земјиниот, додека овој е нешто помал - меѓу 18 и 20 Земјини дијаметри.

Што е следно за нас?

Короналните шуплини се прилично честа појава, но тие обично се формираат на поларните краеви на Сонцето, од каде што ги камшикуваат ветровите во далечната вселена. Но, како што нашата ѕвезда се приближува до соларниот максимум, веројатноста таа да се појави во близина на екваторот на Сонцето се зголемува. Сончевите циклуси имаат огромно влијание врз Сончевиот Систем, а експертите веруваат дека најверојатно се поврзани со сончевото магнетно поле.

На секои 11 години, магнетните полови на Сонцето се менуваат, северот станува југ и обратно. Оваа ситуација се совпаѓа со она што е познато како соларен максимум, кога Сонцето емитува најмногу блесоци и коронални масовни исфрлања (CME) и има најмногу сончеви дамки.

После тоа, следува период на смирувачка активност, а потоа повторно започнува периодот на соларниот максимум. Сега нашата ѕвезда е токму во таа фаза, 25-та откако почнавме да бележиме.

„Бидејќи шуплината се формира на екваторот, речиси сигурно ќе видиме брз соларен ветер на Земјата во рок од неколку дена“, изјави физичарот Метју Овенс од Универзитетот во Ридинг за Business Insider.

Разликата помеѓу сончеви дамки и коронални шуплини

Короналните шуплини се нешто како сончеви дамки. И двата феномени се всушност потемни и поладни предели од остатокот од сончевиот диск. За разлика од короналните шуплини, сончевите дамки се области каде што сончевото магнетно поле е исклучително силно, а магнетните линии се искривени.

Короналните шуплини имаат послободни магнетни линии кои се отворени и не се навиваат назад кон Сонцето, дозволувајќи му на сончевиот ветер слободно да дува во пространоста на вселената со големи брзини (поголеми од 800 километри во секунда).

„Оваа коронална шуплина нема особено фасцинантен облик. Но, интересна е поради нејзината положба. Се сомневам дека помеѓу петок навечер и сабота наутро Земјата ќе биде погодена од соларен ветер. Ако биде ориентирана на југ, таа поверојатно е дека ќе имаме шанса да го набљудуваме небесниот спектакл, но сè уште не знаеме како ќе се развиваат работите“, изјави физичарот Даниел Вершарен од Универзитетскиот колеџ во Лондон.

Ќе се повтори ли спектаклот од минатата недела?

Кога изминатата недела екстремно светлите полови светлина го осветлија ноќното небо, кое на некои места достигна многу поблиску до екваторот од вообичаено, короналната празнина беше свртена кон Земјата, што создаде голема геомагнетна бура и го засили ефектот на поларната светлина.

Во случајот со оваа нова шуплина, тешко дека ќе ги видиме истите фасцинантни феномени како минатиот пат, што е од една страна лоша вест за љубителите на поларната светлина, но добра вест за сателитите, инфраструктурата и радиокомуникацијата.

Тагови
реклама

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Како со диетата 80/20 може да слабеете додека ја јадете вашата омилена храна?

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more

Наука

21 јуни 1816 – Рене Ленек го претставил првиот стетоскоп

Read more

Астрономите за прв пат посведочија будење на црна дупка

Read more

Научниците открија илјадници тони замрзната вода на Марс

Read more

Откриен нов вид „екстремно агресивна“ змија

Read more
 

Гик

  • filter

21 јуни 1816 – Рене Ленек го претставил првиот стетоскоп

Читај повеќе

Microsoft повторно е највредната компанија во светот

Читај повеќе
  • filter

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Читај повеќе

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Читај повеќе

Астрономите за прв пат посведочија будење на црна дупка

Читај повеќе

Apple најави голема промена за iOS 18

Читај повеќе

Google предупредува: Не паѓајте на оваа измама!

Читај повеќе

Apple го прекина развојот на Vision Pro 2, догодина ќе претстави подостапен модел

Читај повеќе

Научниците открија илјадници тони замрзната вода на Марс

Читај повеќе