СЕГУНДА ДИВИСИОН 2019/20

На Столе не му беше денот, прими гол од 35 метри

Македонската репрезентативна единица ќе сака што поскоро да го заборави синоќешниот ден во кој освен што прими три гола и загуби, едниот беше крајно понижувачки.

Столе Димитриевски втора сезона по ред го чува голот на Раја Ваљекано, тим кој сезонава се натпреварува во Сегунда откако лани испадна од Примера. Грчевито се бори за едно од местата кои водат во баражот за пласман во елитата, но синоќа загуби со 3:2 од директниот конкурент Алмерија.

Натпреварот почна лошо за Рајо и нашиот Столе. Во 9. минута слободен удар за домашните од 35 метри, Хосе Карлос Ласо упати прецизен удар, ниту многу силен, ниту горе, но сепак заврши во мрежата на македонскиот голман за 1:0. 

Remote video URL

Во принцип, Димитриевски е одличен голман, но понекогаш е склон на примање голови кои би можеле да се одбранат. Во перезентацијата последен пат имаше лош ден во ноември 2018 кога на гостувањето кај Ерменија им подари два гола на домашните.

Неговата реакција за овој гол беше предмет на интернет тролање од страна на навивачите на клубот, незадоволни поради примениот гол од толкава далечина. Веројатно заборавија дека во досегашниот дел од сезонaта бранеше одлично.

Во Сегунда, првите две обезбедуваaт директен пласман во елитата, додека клубовите од второ до 6. место одат во бараж. На две кола до крајот Столе и Рајо со 56 бодови се осми со два бода помалку од последното место кое води во разигрувањето.

реклама

Скопјанец организирал фудбалски турнир непочитувајќи ги мерките за заштита од COVID-19

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Read more

Петмина патници од летот Скопје-Турку во вторникот позитивни на COVID-19

Read more

Фудбал

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Read more

Озил бара поддршка за „Muslim Lives Matter“

Read more

Гасперини: Штета, помисливме дека сме во полуфинале

Read more

Сити испрати понуда за Кулибали

Read more

Спорт

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Читај повеќе

Ѓоковиќ одлучи да игра на УС Опен

Читај повеќе
  • filter

Озил бара поддршка за „Muslim Lives Matter“

Читај повеќе

Гасперини: Штета, помисливме дека сме во полуфинале

Читај повеќе

Сити испрати понуда за Кулибали

Читај повеќе

Пирло сака да го донесе Џеко во Јувентус

Читај повеќе
  • play_arrow

10 фудбалски легенди кои ќе се пензионираат до следната сезона

Читај повеќе

Формирани двојките за првото коло од НБА плејофот на Истокот

Читај повеќе
  • play_arrow

ПСЖ за три минути стигна до полуфиналето

Читај повеќе