На „Табановце“ за влез и излез се чека 40 минути, а „Богородица“ половина час

Скопје, 4 август 2022 (МИА) – Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по суви коловози со зголемен интензитет на патните правци надвор од градските средини.

На граничниот премин „Табановце“ времето на чекање за влез и излез од државата е околу 40 до 60 минути, а на „Богородица“ околу 30 минути. На останатите гранични премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

реклама

Цените на нафтата паднаа на најниско ниво од февруари

Read more

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Што ќе се вози во Русија: Москва како Хавана?

Read more

Поранешен бунтовник стана претседател на Колумбија, најави преговори со нарко-бандите

Read more

Македонија

Горивата поевтинуваат од полноќ

Read more

Почнува аплицирањето за субвенционирање стари занаети во Скопје

Read more
Фото: Кајгана

Трошоците на живот во јули со раст од 1,9% на месечно, а за 16% на годишно ниво

Read more

21 година од загинувањето на армиските припадници кај Карпалак

Read more
 

Вести

Горивата поевтинуваат од полноќ

Читај повеќе

Почнува аплицирањето за субвенционирање стари занаети во Скопје

Читај повеќе
Фото: Кајгана

Трошоците на живот во јули со раст од 1,9% на месечно, а за 16% на годишно ниво

Читај повеќе
  • play_arrow

Русија ја објави состојбата на нуклеарниот реактор по гранатирањето

Читај повеќе

Предложен притвор за осомничен за семејно насилство: Се заканувал дека ќе го убие целото семејство

Читај повеќе

Британските туристи во Шпанија ќе се „испечат“, предупредува шефот за туризам

Читај повеќе

Возач загина во сообраќајка кај Кичево

Читај повеќе

Под мотото „Ритам на стихот, ритам на животот“ ќе се одржат 61 Струшки вечери на поезијата

Читај повеќе

Цените на нафтата паднаа на најниско ниво од февруари

Читај повеќе