На високите температури разладете се со таратур на грчки начин

Ова едноставно, вкусно и освежително летно јадење се прави со само неколку секојдневни состојки, а за подготовка нема да ви требаат повеќе од 10 минути.

Ладното течно јадење од јогурт и краставици е специјалитет на балканските кујни. Го викаат таратур, таратор, ѕаѕики и џаџ'к, во зависност од тоа дали рецептор е македонски, албански, грчки или турски. Денес ќе го подготвиоте грчкиот рецепт, односно τζατζίκι (ѕаѕики).

Количината на состојки од овој рецепт е доволна за 4 порции од оваа освежителна и многу здрава летна супа.

Потребни состојки:
 • 500 гр јогурт
 • 2 краставици
 • 2 чешниња лук
 • ½ шака листови нане
 • 1 грст копар
 • сол
 • бибер
 • 100 гр фета
 • 2-3 лажици екстра девствено маслиново масло
 • тост леб (за сервирање)
Подготовка:

Јогуртот измешајте го со тенко исечениот лук, нането и поголемиот дел од ситно сечканиот копар, посолете и побиберете и прелијте преку на коцки исечканите краставици. Ставете во фрижидер најмалку еден час.

За сервирање, поделете во порции, во секој сад додадете издробена фета, уште копар и малку маслиново масло.

Послужете со тенко исечен тост леб.

реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Приведен скопјанецот во чија куќа беа најдени четирите издрогирани деца

Read more

Рецепти

Четири лесни рецепти за вкусен киш

4 лесни рецепти за вкусен киш

Read more

Паста карбонара со маслинки

Read more

На високите температури разладете се со таратур на грчки начин

Read more

Шпагети со црвена зелка на сечуански начин

Read more
 

Магазин

 • filter

Која Џорџа Мелони си денес?

Читај повеќе

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Читај повеќе

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Читај повеќе
 • play_arrow
Четири лесни рецепти за вкусен киш

4 лесни рецепти за вкусен киш

Читај повеќе

Малите ноќни закуски по 21 часот може да бидат лоши за вашето здравје

Читај повеќе

Паста карбонара со маслинки

Читај повеќе
 • play_arrow

Иранска реклама од 70-тите

Читај повеќе

Четири намирници кои всушност ви помагаат да изгубите тежина

Читај повеќе
 • play_arrow

Неколку совети за безбедност ако одите во Барселона

Читај повеќе