Начинот на живеење пред зачнувањето влијае врз здравјето на бебето

Едно најново истражување покажа дека здравјето на бебето не е условено само од однесувањето на мајката за време на бременоста.

Во истражувањето учествувале 509 жени на возраст од 18 до 42 години кои живееле во Велика Британија и во Австралија пред да забременат.

Анализираното време не го опфаќа времето (месеци или години) во кое одредени испитанички почнале да водат посебна грижа за постигнување оптимална здравствена состојба пред зачнување.

Според анализите, 96% од жените имале пониско ниво на фолати и на железо од она што требало да го имаат.

„Периодот пред зачнувањето е многу важен бидејќи прекумерната тежина, лошиот метаболизам и лошиот начин на исхрана освен што може да го отежнат забременувањето, исто така може да предизвикаат хронични болести кај децата зачнати во такви услови“, вели професорката Џудит Ственсон.

Исхраната, алкохолот и цигарите имаат огромно влијание врз здравјето на вашето потомство.

И претходните истражувања потврдуваат дека има поврзаност меѓу прекумерното внесување кофеин, алкохол и никотин и појавата на кардиоваскуларни, метаболички, невролошки и имунолошки болести кај детето што може да продолжат и кога ќе порасне.

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Басистката на „Манескин“ настапи топлес на концерт во Париз

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Здравје

Дали кафето го намалува нивото на витамин Д во телото?

Read more

Често го јадеме наутро, а не сме свесни дека е најнездравиот појадок

Read more

Студија: Новите варијанти на корона можно е да се шират побрзо низ воздухот

Read more

Дали Месечината и нејзините мени навистина предизвикуваат несоница?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Трикови за заспивање кога ништо не помага

Читај повеќе

Постојат 3 типа на душа: Кој е вашиот?

Читај повеќе
  • filter

Италијанците станаа светски шампиони и во слаткарство

Читај повеќе

Дали кафето го намалува нивото на витамин Д во телото?

Читај повеќе

Смртна казна за јапонската Црна вдовица која ги труеше мажите заљубени во неа

Читај повеќе
  • filter

Шест издржливи собни растенија кои нема лесно да ви овенат

Читај повеќе

Повеќе сакате мачки или кучиња? Еве што кажува тоа за вас

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои важат за најголеми материјалисти

Читај повеќе

Често го јадеме наутро, а не сме свесни дека е најнездравиот појадок

Читај повеќе