Нацрт-резолуција: Израел мора да ги почитува хуманитарните обврски

Нацрт-резолуцијата поднесена од 17 земји и Палестина до Светската здравствена организација го повикува Израел целосно да ја почитува својата обврска да го заштити медицинскиот и хуманитарниот персонал во Појасот Газа, кој е бомбардиран од израелската армија.

Текстот на резолуцијата треба да биде разгледан на посебна седница на извршниот комитет на Светската здравствена организација во недела, свикана за да се разговара за ситуацијата на окупираната палестинска територија, вклучувајќи го и Источен Ерусалим.

Нацрт-резолуцијата беше предложена од Алжир, Саудиска Арабија, Боливија, Кина, Египет, Обединетите Арапски Емирати, Индонезија, Ирак, Јордан, Либан, Малезија, Мароко, Пакистан, Палестина, Катар, Тунис, Турција и Јемен.

„Катастрофална хуманитарна ситуација“

„Извршниот комитет е загрижен за катастрофалната хуманитарна ситуација што владее на окупираната палестинска територија, вклучително и источен Ерусалим, а особено за воените операции што се спроведуваат во Појасот Газа“, се вели во преамбулата на нацрт-резолуцијата.

Во текстот се изразува загриженост за опсадата и степенот на „штетите на јавниот здравствен сектор“ и се предупредува на ризици по јавното здравје, хигиенските услови и преполните засолништа.

Израел е под целосна опсада на палестинската територија од 9 октомври, два дена по нападот на Хамас врз Израел во кој според израелските власти беа убиени 1.200 луѓе, главно цивили, а околу 240 заложници беа заробени. Во нацрт-резолуцијата не се споменува нападот на исламистичкото движење.

Меѓу другото, во нацрт-резолуцијата се наведува дека од „окупаторската власт“ се бара „да гарантира дека ќе го почитува и штити медицинскиот персонал и хуманитарните работници, нивните транспортни средства и залихи, како и болниците и другите медицински установи“.

Извршниот комитет на СЗО се состои од 34 земји-членки и игра важна улога во спроведувањето на одлуките на Светското здравствено собрание.

реклама

Ограда од надвозник падна во Автокоманда, откорнати се дрвја, поплавени улици, делови од Скопје останаа без струја

Read more

Доларот зајакна, еврото ослабе

Read more

Оградата од мостот во Автокоманда падна врз две возила

Read more

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Свет

Трамп ги повика христијаните да гласаат за него: Само овојпат, после не ми е гајле

Read more

Пресуда против најбогатото семејство во Велика Британија

Read more

Барселона планира да забрани изнајмување станови на туристи

Read more

Путин ѝ се закани на Јужна Кореја

Read more
 

Вести

Одрони и помали свлечишта на патниот правец Скопје-Тетово-Гостивар

Читај повеќе
  • play_arrow

Оградата од мостот во Автокоманда падна врз две возила

Читај повеќе
  • play_arrow

Ограда од надвозник падна во Автокоманда, откорнати се дрвја, поплавени улици, делови од Скопје останаа без струја

Читај повеќе

МВР со детали за смртта на пратеникот од СДСМ: Паднал од кровот на викендичката на Осогово

Читај повеќе
  • play_arrow

Крмов до Мицкоски: Дадете заклетва без Северна

Читај повеќе
  • filter

Грчката јавност револтирана: Огномет од јахта предизвика шумски пожар

Читај повеќе

Доларот зајакна, еврото ослабе

Читај повеќе

Трамп ги повика христијаните да гласаат за него: Само овојпат, после не ми е гајле

Читај повеќе

Времето сончево, попладне со услови за интензивен пороен дожд, ветер и град

Читај повеќе