Над 1,45 милиони заразени со коронавирус во светот, кај нас 617

Во светот досега се регистрирани над 1,45 милиони лицa заразени со новиот коронавирус од кои починати се повеќе од 83,5 илјади, а оздравеле речиси 310 илјади. Кај нас, пак, со вчерашните 18 новозаболени пациенти, вкупната бројка достигна 617, а бројот на починати се зголеми на 30 откако вчера починаа три нови лица меѓу кои и 27-годишната родилка од Куманово која е најмладиот досега починат пациент во земјава од COVID-19. Засега се излекувани 37 лица.

Од новорегистрираните 18 пациенти заразени со COVID-19, 7 се од Скопје,  4 од Прилеп, по 2 од Куманово и Битола, додека по 1 од Кавадарци, Крушево и Кочани. Дури 72 од вкупно 617-те заболени се медицински лица.

Според местото на живеење, досега случаи на COVID-19 се регистрирани во:

261 - Скопје
130 - Куманово
49 - Дебар
38 - Прилеп
29 - Тетово
28 - Струга
20 - Штип
18 - Кочани
10 - Велес
8 - Битола
4 - Гостивар, Радовиш
3 - Кавадарци, Крива Паланка, Крушево, Охрид
- Струмица

На Инфективната клиника примени се 4 нови пациенти, а во моментов се хоспитализирани вкупно 66 пациенти, од кои с7 се на механичка вентилација. Во болницата „8 Септември“ примени се 4 нови сомнителни пациенти на коронавирус. Вкупната бројка на позитивни и сомнителни на COVID-19 во оваа болница е 26 пациенти, од кои 8 се во тешка состојба, а 3 пациенти се на респираторна машина. Во болницата во Штип нема нови примени пациенти на болничко лекување. Во моментов се хоспитализирани 4 пациенти, од кои 1 со средно-тешка клиничка слика со пневмонија и 3 стабилни. Во болницата во Битола, исто така, нема прием на нови пациенти. Во моментов има 4 пациенти кои се на хоспитален третман се стабилни.

Во изминатото деноноќие направени се 351 теста. Од нив преку ИЈЗ-185, преку Ветеринарен факултет 19, Авицена 22 , Биотек 25  и Фипил Втори (Жан Митрев) 100. Досега во земјата се направени 6.230 тестирања на COVID-19.

Турција вчера попладне со авион на турската армија на земјава ѝ достави помош од 50.000 парчиња заштитни медицински маски, 1.000 заштитни скафандери, 1.000 дијагностички тестови и друг медицински материјал.

Вчера стапија во сила и новите владини мерки, што предвидуваат забрана за движење за сите граѓани на ниво на целата територија, секој работен ден, од понеделник до петок, од 16 часот до 5 часот наредниот ден, а од викедот што следува на целата територија на земјата ќе биде воведен полициски час од петок од 16 часот до 5 часот во понеделник.

реклама

Филипче: Се координираме со соседите за отворање на границите, најверојатно нема да се бараат тестови

Read more

Познато од кои делови на Скопје се денешните новозаразени

Read more

SpaceX и НАСА лансираат астронаути во вселената, следете во живо

Read more

Секси среда

Read more

Свет

Дневен преглед за состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Путин: Искуството за работа од дома ќе биде потребно и по пандемијата

Read more

Еврокомисијата предлага 1.850 милијарди евра за опоравување на економијата

Read more

Повторно протести во Хонгконг, полицијата употреби солзавец

Read more

Вести

Mакедонската еврообврзница издадена на 700 милиони евра со камата од 3,675 отсто

Читај повеќе

Филипче: Се координираме со соседите за отворање на границите, најверојатно нема да се бараат тестови

Читај повеќе

Чулев: МВР отвора истраги во кои инволвирани се и функционери

Читај повеќе

Дневен преглед за состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Путин: Искуството за работа од дома ќе биде потребно и по пандемијата

Читај повеќе

Акциите на Renault пораснаа за речиси 15 отсто, по владината поддршка и новиот план

Читај повеќе

Кривични пријави за наставници од ОУ „Кузман Шапкарев” кои издале лажни свидетелства

Читај повеќе

САД ја предупредија Србија на изборите да нема воени злосторници за кандидати

Читај повеќе

Угостителите во секој момент ги очекуваат протоколите, се надеваат на измени

Читај повеќе