Над 170 повредени во судири меѓу Палестинци и израелската полиција во Ерусалим

Повеќе од 170 Палестинци и 6 израелски полицајци беа повредени, повеќето во областа на џамијата Ал Акса во Источен Ерусалим, каде што верници се собраа на последната голема петочна молитва пред крајот на Рамазан.

Избувнаа судири меѓу палестински млади лица кои, според портпаролот на израелската полиција, Васем Бадр, фрлале камења, шишиња и други предмети, и полицајците кои реагирале со гумени куршуми и шок бомби.

Судири имаше и во соседната населба Шеик Џарах, каде што секојдневните вечерни протести против можното иселување на палестински семејства во корист на еврејските доселеници преминаа во насилство во последните денови.

Црвениот крст соопшти дека вчера најмалку четворица Палестинци биле повредени таму.

САД повикаа на „деескалација на тензиите“ и избегнување на иселување на палестинските семејства, а координаторот на ОН за Блискиот Исток, Тур Венеслан, изрази „длабока загриженост“ за ситуацијата и повика на „одговорност и смиреност“.

– Израел е одговорен за опасните случувања во Стариот град, изјави претседателот на палестинските власти Махмуд Абас и повика за состанок на Советот за безбедност на ОН. Исламистичкото движење Хамас, кое има власт во појасот Газа, ги повика Палестинците да останат во областа на џамијата до четврток наутро, кога за муслиманите завршува светиот месец Рамазан.

реклама

Во Кина откриен нов вид џиновски носорог, поголем од жирафа

Read more

На Ериксен ќе му биде вграден уред кој спасува живот, но носи и низа опасности

Read more

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Read more

Емотивен момент во кампот на данската репрезентација: Се појави Кристијан Ериксен

Read more

Свет

AstraZeneca: ЕУ го загуби правниот спор

Read more

Британските лекари го идентификуваа индискиот сој како најопасен и заразен

Read more

ОН: Бројот на присилно раселени лица во светот достигна историски максимум

Read more

НАСА предупредува: Земјата апсорбира двојно повеќе топлина

Read more
 

Вести

Регистрирани осум нови случаи со COVID-19, нема починати

Читај повеќе

Попладне наместа нестабилно со пороен дожд, од вторник многу топло

Читај повеќе

Тешко повредена велосипедистка во Охрид откако во неа удрил автомобил

Читај повеќе

Албанија обезбеди бесплатни брзи тестови за туристите со симптоми на COVID-19

Читај повеќе

Санкционирани 176 возачи кои возеле под дејство на алкохол

Читај повеќе

Во експлозија во фабриката Слобода во Чачак повредени тројца работници

Читај повеќе

Втор случај на индиски сој во државата, за влез во Грција доволен е и брз тест

Читај повеќе

Авионска дезинсекција против комарци во Скопје

Читај повеќе

Претпладне сончево со умерена облачност, попладне нестабилно со пороен дожд

Читај повеќе