Над 500 заболени дневно, полициски час во Словенија

Во Словенија се регистрирани 537 нови случаи на коронавирус и министерот за внатрешни работи најави дека утре ќе биде воведен полициски час.

Во последните 24 часа во Словенија биле тестирани 2.637 лица, од кои 537 биле позитивни на коронавирус, односно 20,4 проценти од испитаните, објави денеска Националниот институт за јавно здравје.

Владата на Словенија синоќа повторно прогласи епидемија, а министерот за внатрешни работи денеска изјави дека од вторник во Словенија ќе биде воведен полициски час, кој ќе трае од 21 до 6 часот наутро.

Две лица починале во истиот период, пренесува словенечкиот портал 24UR.

Како што се наведува, во болница се примени 289 лица, од кои 55 се на одделот за интензивна нега.

Ситуацијата во регионите Приморско-Нотрањска и Горишка се влоши, но сè уште не е решено да се стават на црвената листа на карантински региони.

Словенечката влада денес треба да разгледа нови мерки, а портпаролот Јелко Кацин вели дека бројот на пациенти е зголемен во некои делови на земјата, како и дека некои од новите мерки може да бидат воведување карантин од 21 до 6 часот наутро и забрана за собирање повеќе од шест лица. .

Како што рече, ниту една земја во Европа повеќе не е зелена.

Се додава дека претседателот Борут Пахор се очекува вечерва да им се обрати на граѓаните.

Владата на Република Словенија во мај прогласи крај на епидемијата на коронавирус откако бројот на новозаразени секои 24 часа во изминатите 14 дена не беше поголем од 7.

реклама

Интегра ги претстави плановите: Штип се претвора во балкански Манчестер

Read more

Апасиев: Вакво зло Македонија немала од АСНОМ до денес

Read more

Се крчка ЕУ-гославија за време на Бајден, каде е Северна Македонија во овој план?

Read more

Делчево го доби првиот Музеј на олдтајмери

Read more

Регион

Србија го прогласи црногорскиот амбасадор за „персона нон грата“

Read more

Црна Гора го протера српскиот амбасадор Божовиќ

Read more

Захариева: Односите меѓу С. Македонија и Бугарија да наликуваат на оние на Шпанија со Латинска Америка

Read more

Каракачанов: Заев направи чекор во вистинската насока

Read more

Вести

Една година од корона-алармот во Вухан, Кина сака да ја смени приказната за потеклото на COVID-19

Читај повеќе

Екстремен топлотен бран во Австралија, активирани алармите за пожари

Читај повеќе

Медицински персонал на Армијата се приклучува во борбата против COVID-19

Читај повеќе

Трамп со прво интервју по изборите, уште не признава пораз

Читај повеќе

Дождливо и студено, температури до 10°C

Читај повеќе

Дневен ковид биланс: 820 новозаразени и 32 починати

Читај повеќе

Делчево го доби првиот Музеј на олдтајмери

Читај повеќе
  • play_arrow

Интегра ги претстави плановите: Штип се претвора во балкански Манчестер

Читај повеќе

Заев: Во ЕУ ќе влеземе како Македонци кои зборуваат македонски јазик

Читај повеќе