Над 7.400 мигранти загинале за пет години

Њујорк, 11 септември 2011 (МИА) – Повеќе од 7.400 мигранти и бегалци загинале од 2014 година во Африка, вклучувајќи повеќе од 570 лица оваа година, соопшти Меѓународната организација за миграција.

Во Африка во просек умираат по 25 мигранти и бегалци, изјави портпаролот на ИОМ, Џон Милман. Во Северна Африка има најголем број смртни случаи (4.400 луѓе), по што следи регионот јужно од Сахара (1.830 лица) и Африканскиот рог (1.171 лице).

Повеќе од 54.000 мигранти и бегалци дојдоа во Европа преку Медитеранот оваа година, при што загинаа над 900 луѓе, соопшти ИОМ. Во светот од почетокот на годината загинале 2.234 мигранти и бегалци, соопштија од организацијата. 

реклама

Потврдени 177 нови случаи на заболени со COVID-19

Read more

Филипче ја објави официјалната бројка на новозаразени, вкупно се 180

Read more

Полицијата била толерантна кон лицата кои биле затекнати на автопат за време на полициски час

Read more

Филипче: Навистина не е тешко да се почитуваат мерките за заштита од коронавирус

Read more

Свет

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Силите на либиската Влада влегоа во последното упориште на генералот Хафтар

Read more

Италија ни по 15 јуни нема да ги отвори границите за земјите надвор од ЕУ

Read more

Со грабнувачот на малата Медeлин Мекен била и девојка од Косово

Read more

Вести

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Филипче: Околу 15 семејства сочинуваат 90 проценти од новозаболените

Читај повеќе

Петровска: По комплетирање на доказите ќе следуваат кривични за случајот на „Боемска“

Читај повеќе

Филипче ја објави официјалната бројка на новозаразени, вкупно се 180

Читај повеќе

Двајца доктори сопружници од „Систина“ позитивни на COVID-19

Читај повеќе

Полицијата била толерантна кон лицата кои биле затекнати на автопат за време на полициски час

Читај повеќе

Откриени 25 мигранти на автопатот Велес-Скопје

Читај повеќе

Потврдени 177 нови случаи на заболени со COVID-19

Читај повеќе

Чулев: Одлуката за ограничување на движењето не е идеална, но треба да се почитува

Читај повеќе