Надал го откажа настапот на турнирот во Ротердам поради повреда

Вториот светски тенисер, Шпанецот Рафаел Надал е принуден поради болки во грбот да го откаже учеството на АТП турнирот од серијата 500 во Ротердам што ќе се игра од 1 до 7 март, соопштија денеска организаторите.

„Болките во грбот почнав да ги чувствувам уште на турнирот во Аделаид, а продолжија на Австралија Опен. Најдовме некое привремено решение во Мелбурн, но по враќањето во Шпанија бев на лекарски преглед и заедно со мојот медицински тим бев советуван следната недела да паузирам од играње тенис. Навистина штета, бидејќи се радував на моето враќање во Ротердам и Холандија, бидејќи долго време немам играно таму“, образложи Надал во официјалното соопштение.

Надал на Австралија Опен беше поразен во четвртфиналето во кое против Гркот Стефанос Циципас испушти водство од 2:0 во сетови, што на грен слем турнирите му се случи само втор пат во кариерата.

Шпанскиот тенисер последен пат настапи на турнирот во Ротердам во 2009 година, кога во финалето загуби од Британецот Енди Мареј. 

реклама

Hejt SLOVEni, još ste živi? - видеото кое ја запали екс-ју

Read more

Пентагон: Снимките на НЛО од 2019 година се автентични

Read more

Постигнат договор за државјанствата, неизвесна работата на Собранието

Read more

Кој од „Friends“ заработил најмногу?

Read more

Тенис

Еванс: Еден ден ќе им раскажувам на моите внуци за победата над Ѓоковиќ

Read more

Британецот Еванс го елиминираше Ѓоковиќ во Монте Карло

Read more

Серена Вилијамс ќе снима нов документарец за нејзиниот живот

Read more

Ѕирнете во луксузната вила на Новак Ѓоковиќ во Шпанија

Read more
 

Спорт

Манџукиќ се откажа од мартовската плата бидејќи не играл

Читај повеќе

Ренова го совлада Силекс во воведниот натпревар од 28. коло

Читај повеќе

Јуве без Роналдо против Аталанта

Читај повеќе

Мурињо: Не ми е гајле што рекол Погба

Читај повеќе

Гоце Седлоски нов тренер на Шкупи

Читај повеќе

Пике и Фати во составот на Барселона за финалето на шпанскиот куп

Читај повеќе
  • play_arrow

Солскјер со нетрпение ги очекува натпреварите со Рома

Читај повеќе

Еванс: Еден ден ќе им раскажувам на моите внуци за победата над Ѓоковиќ

Читај повеќе
  • play_arrow

Како би изгледал трејлер за Македонија на ЕУРО

Читај повеќе