Надал ќе ги пропушти турнирите во Индијан Велс и Мајами

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал со објава на социјалните мрежи потврди дека нема да настапи на Мастерс турнирите од серијата 1000 во Индијан Велс и Мајами.

„Мина подолго време откако не комуницирав со вас. Земав одмор, почнав рехабилитација, теретана и физиотерапија според советите на лекарите. Се подготвувам за враќање во најдобри услови“, објави Надал, изразувајќи жалење што ќе ги пропушти двата турнири на американска почва.

„Многу сум тажен бидејќи нема да бидам таму. Ќе ми недостасуваат моите навивачи од Америка. Се надевам дека ќе ги видам во текот на летната сезона“, порача шпанскиот тенисер преку својот Инстаграм профил.

Поради отсуството од двата турнири на Надал му се заканува испаѓање од Топ 10 на АТП листата, што би било прв пат во последните 18 години. 

Тагови
реклама

Тенис

Американците ги сменија правилата, Ѓоковиќ ќе може да игра во САД

Read more

Ивановски ќе учествува на 25.000 долари вредниот турнир во Дубровник

Read more

Ѓоковиќ: Штета, но не се каам што не можев да играм во САД

Read more

Мартина Навратилова го победи ракот на грлото и дојката

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Верстапен славеше во тотално лудило во Австралија, трката беше прекинувана три пати

Читај повеќе

Ракометната ЛШ ќе се игра и за викенд, тренерите добија право на челенџ

Читај повеќе
  • play_arrow

Крафт најдолго леташе на Планица

Читај повеќе

Украина донесе одлука која ќе предизвика хаос во светот на спортот

Читај повеќе

Меси има 5 добри причини да се врати во Барса

Читај повеќе
  • play_arrow

Преродените Лејкерс на праг на директен влез во плеј-оф

Читај повеќе
  • play_arrow

Супержена: Го победи ракот и го донесе Челси до полуфинале на ЛШ

Читај повеќе

Куман: Претседателот на Барселона ме излажа за Меси

Читај повеќе

Де Хеа одби да го продолжи договорот со Манчестер Јунајтед

Читај повеќе