Тенис

Надал лесно ја мина првата пречка на Австралија Oпен

21. јануари 2020 - 8:40 | МИА

Мелбурн, 21 јануари 2020 (МИА) – Рафаел Надал го совлада боливискиот тенисер Уго Делиен во првото коло на Австралија Oпен.

Со максимални 3-0 (6:2, 6:3, 6:0) Шпанецот лесно го доби мечот за нешто повеќе од два часа игра.

Во следното коло, ривал на Надал ќе биде победник од дуелот меѓу Аргентинецот Федерико Делбонис и Португалецот Жоао Соуза.

Вкупниот награден фонд на Грен слемот во Мелбурн изнесува од 49 милиони долари. 

Коментирај