Надал не размислува за пензија

Шпанскиот тениски ас нема намера да тргне по стапките на Роџер Федерер.

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал изјави дека сѐ уште нема намера да се пензионира, пренесуваат шпанските медиуми.

Надал во Мадрид го прими признанието за досегашната кариера, а наградата му ја врачи лично кралот Фелипе IV.

„Се надевам дека оваа награда не ми е дадена мислејќи дека мојата кариера е готова. Далеку од тоа, немам таква намера“, изјави 36-годишниот Надал.

Шпанскиот тенисер сезонава имаше доста проблеми со повредите, но успеа да ги освои Австралија опен и Ролан Гарос. Поради повреда мораше да го предаде натпреварот од полуфиналето на Вимблдон против Ник Кирјос, додека во осминафиналето на УС опен беше елиминиран од Френсис Тијафо.

„Беше ова поинаква и комплицирана година. Освен повредите, тука беа и некои лични дешавки“, рече Надал кој моментално е трет на АТП листата.

Шпанскиот тенисер викендов во Лондон ќе игра за Тим Европа на Лејвер купот.

реклама

Како Путин реагира додека Лукашенко му држи лекција дека Русите му бегаат

Read more

Откриени платите на возачите во Формула 1 за 2022 година

Read more

Збогум Pro Max, Apple воведува нова класа на телефони

Read more

Ретро е во мода: Citroën го претстави новото лого

Read more

Тенис

Надал се повлече од Лејвер купот

Read more

Што им кажа расплаканиот Федерер на децата додека ги прегрнуваше?

Read more

Надал плачеше за Федерер, на крајот и Ѓоковиќ се расплака

Read more

Навивач се самозапали на терен пред очите на Федерер, Надал и Ѓоковиќ

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Тројански коњ во Лондон: Германци облечени како Англичани тепале во паб

Читај повеќе
  • play_arrow

Ништо од големата борба, Фјури нема да се бори против Џошуа

Читај повеќе

Икарди објави приватни пораки од Ванда и ја нарече токсична

Читај повеќе

Ѕвезда на Реал прави шокантен трансфер и оди во Барселона

Читај повеќе
  • play_arrow

Седум фудбалери кои сега поседуваат свои фудбалски клубови

Читај повеќе

Откриени платите на возачите во Формула 1 за 2022 година

Читај повеќе

Пандев суптилно му порача на Милевски да замолчи

Читај повеќе
  • play_arrow

Троен кикс на најскапиот стопер во историјата - им ги подари головите на Германците

Читај повеќе

Милевски го одреди почетниот состав за дуелот со Бугарија

Читај повеќе