Надал: Не сум опседнат со титулите на Федерер

Монтреал, 7 август 2019 (МИА) – Шпанскиот тенисер Рафаел Надал го прокоментира бројот на Грен слем титули, кои ги има освоено. 33-годишниот Шпанец има 18 титули од „големата четворка“, од кои 12 се од Ролан Гарос. Има само два големи трофеи помалку од носителот на рекордот – Роџер Федерер, кој утре полни 38 години, а неговите шанси да додаде повеќе титули во неговата огромна колекција ќе бидат намалени.

– Сите мислат дека е важно, но тоа е нешто со кое не сум опседнат. Јас сум среќен со тоа што го сторив досега. Секако, би сакал да имам повеќе, но да бидам искрен, не приоѓам на прашањето на овој начин. Ако тоа се случи – фантастично. Но, мојата гледна точка е ако продолжам да бидам конкурентен на најважните турнири, би можел да освојам уште две, три, рече Надал, кој ќе се обиде да освои рекорден 35-ти Мастерс оваа недела во Монтреал.

Шпанецот моментално е број 1 во пласманот со 34, додека светскиот рекет број 1 Новак Ѓоковиќ (33) и Федерер (28) се втор и трет. Србинот и Швајцарецот ќе го пропуштат турнирот во Канада оваа година.

реклама

Апасиев: Според Уставот, сум должен да не ги примам попишувачите дома во сред епидемија

Read more

Дали „Симпсонови“ ја предвидоа победата на Камала уште пред 21 година?

Read more

Вакцината против корона ќе ве направи геј – штетно и бизарно тврдење на израелски рабин

Read more

Зошто е лошо да го вклучите греењето пред да почнете да возите?

Read more

Тенис

Категорично „не“ од австралиските власти за барањата на Ѓоковиќ

Read more

Енди Мареј позитивен на коронавирус, може да го пропушти Австралија Опен

Read more

Тешки казни и правила за Австралија Oпен: Апсењето тенисери е опција

Read more

Серена, Ноле и Еш на листата учесници на Австралија Опен

Read more
 

Спорт

Металург ги продолжува настапите во Лига Европа со шест натпревари во февруари

Читај повеќе

Роналдо: Ова е тој Јуве кој го сакаме

Читај повеќе
  • play_arrow

Дончиќ стана најмлад играч кој постигнал 30 трипл-дабл

Читај повеќе
  • play_arrow

Реал се посрамоти во купот, испадна од третолигаш

Читај повеќе
  • play_arrow

Јувентус го освои Суперкупот, Елмас поразен

Читај повеќе
  • play_arrow

Како ќе биде запаметен Месут Озил во Арсенал?

Читај повеќе

Познати термините за натпреварите на Вардар во СЕХА лигата во јануари и февруари

Читај повеќе
  • filter

Неверојатна трансформација на Фернандо Торес

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова се најлошите трансфери што ги договорил Жозе Мурињо

Читај повеќе