Федерер се збогува со тенисот

Надал плачеше за Федерер, на крајот и Ѓоковиќ се расплака

Сцените од лондонската О2 Арена од последниот меч на Роџер Федерер го обиколија светот и долго ќе се паметат. Швајцарецот заплака и не можеше да ги сокрие емоциите, но солзите на неговите ривали Рафаел Надал и Новак Ѓоковиќ беа особено трогателни.

Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер го одигра последниот меч во кариерата, на Лејвер куп во Лондон. Кариерата ја заврши со играње во пар со долгогодишниот и голем ривал и пријател Рафаел Надал.

Федерер и Надал одиграа меч против Џек Сок и Френсис Тиафо во кој беа поразени со 2 : 1 во сетови (4 : 6, 7 : 6, 11 : 9), но резултатот беше во втор план поради настаните што следеа по него.

Збогувањето беше многу емотивно, а 41-годишниот тенисер со солзи истакна дека е среќен по ова „патување“ проткаено со големи успеси.

URL

Надал потоа седна покрај Федерер на клупата и заплака, а емотивната атмосфера го достигна врвот кога и Ѓоковиќ „се скрши“. Го прегрна Роџер, па му оддаде и признание.

Швајцарецот освои 20 Грен слем титули и 6 години беше најдобар во светот. Пред него се Рафаел Надал со 22 Грен слем титули и Новак Ѓоковиќ со 21.

Вкупно освои 103 АТП турнири, што е повеќе од Надал и Ѓоковиќ.

URL
реклама

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

Која храна докажано го намалува нивото на холестерол?

Read more

Тенис

Ѓоковиќ напиша на камерата: Косово е срцето на Србија. Стоп за насилството

Read more

Ѓоковиќ успешно стартуваше на Ролан Гарос

Read more

Зошто луѓето го мразат Новак Ѓоковиќ?

Read more

Ивановски загуби во Србија од нискорангираниот Халијак

Read more
 

Спорт

Меси потпишува за Саудијците, воопшто немало понуда од Барса

Читај повеќе

Алиоски ќе се врати во Ал Ахли

Читај повеќе

Ништо од пресвртот за историја: Мајами ги декласираше Селтикс за финале во НБА

Читај повеќе

Официјално: Почетино е новиот менаџер на Челси

Читај повеќе

Во Англија не го сакаат, но: Калчо гигантите се тепаат за Мегваер

Читај повеќе

Ѓоковиќ напиша на камерата: Косово е срцето на Србија. Стоп за насилството

Читај повеќе
  • play_arrow

Ѓоковиќ успешно стартуваше на Ролан Гарос

Читај повеќе

Пиоли: Милан мора да се засили за да биде конкурентен

Читај повеќе

Го нема Лева - нема голови: Никој не постигна ни 20 гола во Бундеслигата

Читај повеќе