АВСТРАЛИЈА ОПЕН 2022

Надал по 15-ти пат влегува во втората недела на Австралија Опен

Петтиот светски рекет Рафаел Надал попладнево во третото коло на Австралија Опен го победи Карен Хачанов – 6:3, 6:2, 3:6, 6:1. Шпанецот во меѓусебните дуели поведе со 8:0.

Надал шести последователен и вкупно 15-ти пат во кариерата се најде во втората недела на Австралија опен.

На Грен слем турнирите, 18-ти пат по ред стигна до четвртото коло – последен пат не играше во втората недела на Ролан Гарос 2016 година, каде испадна во третото коло.

Вкупно 20-кратниот грен слем шампион по 51-ви пат влезе во втората недела на Грен слем турнирите. Првиот пат кога стигна до оваа фаза беше пред 17 години на Австралија опен во 2005 година.

За место во четвртфиналето Надал ќе ги одмери силите со победникот од натпреварот Аслан Карацев - Адриан Манарино.

реклама

Заврши најкрвавата битка во Украина, Азовстал во рацете на Русите

Read more

Полска бара демилитаризација и преименување на Калининград, Русите се изнасмеаја

Read more

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Read more

По разделбата со Лиса Бонет, Џејсон Момоа во врска со 10 години помлада колешка

Read more

Тенис

Швјонтек ја одбрани титулата на ВТА Мастерсот во Рим

Read more

Ѓоковиќ стигна до 1.000 победи и финале на Мастерсот во Рим

Read more

Ѓоковиќ на триумф до јубилејна 1.000-та победа

Read more

Ѓоковиќ се пласира во четвртфиналето во Рим

Read more
 

Спорт

Леброн Џејмс: Лука Дончиќ ми е омилен играч

Читај повеќе

ЛЕ финале во Севиља: 5.000 полицајци за гужва „тешка“ 50 милиони евра

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали голот на сезоната во Серија А го постигна Сасуоло?

Читај повеќе

Се зголемуваат шансите Италија да игра на Мундијалот наместо Еквадор

Читај повеќе
  • play_arrow

Никој не плачел по Јуве како Дибала

Читај повеќе

Ибра останува во Милан, но на директорска позиција?

Читај повеќе
  • play_arrow

Tестирано револуционерно офсајд правило, постигнати 10% повеќе голови

Читај повеќе

Меси купува 35% од акциите на клубот на Бекам и ќе игра за него од 2023 година

Читај повеќе

По 32 години Англија го доби вториот геј фудбалер - Џејк Даниелс од Блекпул

Читај повеќе