Надал се откажа од Вимблдон и од Олимписките игри во Токио

Славниот тенисер Рафаел Надал објави дека се откажа од настапите на Вимблдон и на Олимписките игри во Токио, додавајќи дека одлуката ја донел со цел малку да одмори пред да ја продолжи кариерата.

Додава дека му е потребно време за да се одмори по одиграните турнири.

„Одлучив да не учествувам на Вимблдон и на Олимписките игри во Токио“, напиша 35-годишниот Надал на Twitter.

„Никогаш не е лесно да се донесе таква одлука, но откако разговарав со мојот тим сфатив дека тоа е правилна одлука“, смета тенисерот.

Надал одигра турнири во Монте Карло, Барселона, Мадрид и Рим пред Ролан Гарос каде стигна до полуфиналето, но беше елиминиран од Новак Ѓоковиќ.

„Тоа беа два напорни месеци, а одлуката што ја донесов е фокусирана на среден и подолг рок“, додаде Шпанецот.

Надал има две златни медали од олимписки игра, една освоена во Пекинг во 2008 година и една во парови во Рио де Жанеиро, 2016 година.

реклама

Астероидот што ги сотре диносаурусите бил видлив една година пред да ја удри Земјата

Read more
Вечно незадоволни – овие три хороскопски знаци наоѓаат „влакно во јајце“

Вечно незадоволни – овие три хороскопски знаци наоѓаат „влакно во јајце“

Read more

Нови КОВИД правила за влез во Германија

Read more

Климатските промени ќе предизвикуваат уште поекстремни временски услови

Read more

Тенис

Зверев се закити со олимписко злато

Read more

Ѓоковиќ пред ЛОИ: Кога станува збор за Србија, јас тука пресекувам и не се свртувам назад

Read more

Ѓоковиќ не научи да губи - гневно го фрли рекетот на трибини

Read more

Ѓоковиќ: Се чувствувам ужасно

Read more
 

Спорт

Зверев се закити со олимписко злато

Читај повеќе

Ѓоковиќ пред ЛОИ: Кога станува збор за Србија, јас тука пресекувам и не се свртувам назад

Читај повеќе

Илејн Томпсон-Хера собори олимписки рекорд стар 33 години

Читај повеќе

Австралиец падна од жештина двапати за време на трката, но сепак ја заврши

Читај повеќе

Загинаа млад фудбалер на Ајакс и брат му

Читај повеќе

Ѓоковиќ не научи да губи - гневно го фрли рекетот на трибини

Читај повеќе

Олимпиецот Георгиевски ќе добие 2,6 милиони денари од Владата и Агенцијата за спорт

Читај повеќе

Ѓоковиќ: Се чувствувам ужасно

Читај повеќе

Шкендија ја прекина соработката со тренерот Ѓока

Читај повеќе