Надал: Сега не можам да играм толку многу натпревари како порано

Рафаел Надал објасни како се чувствува по мечот со Стен Вавринка на егзибицискиот турнир во тенискиот клуб „Харлингем“ во Лондон.

За Шпанецот, кој беше подложен на третман на левото стапало, ова е единствен турнир на трева пред Грен слемот Вимблдон. Надал во првиот меч го победи Вавринка.

– Не сум играл на трева долго време. Не бев во можност да го сторам тоа од 2019 година. Прво поради пандемијата, потоа поради повредата. Затоа, јас сум многу среќен. За мене е многу добро што ќе одиграм неколку натпревари пред Вимблдон. Одамна играв во „Квинс клуб“, но сега сум постар и не можам да играм толку многу натпревари. И да се одиграат неколку натпревари пред Вимблдон е идеално. Барем ќе се добие некој натпреварувачки ритам за тревна подлога, изјави Надал.

Грен слемот во Лондон ќе се игра од 27 јуни до 10 јули. 

реклама
Фото: Кајгана

Размислувате да земете кредит – каква каматна стапка да изберете: фиксна или променлива?

Read more

Џамија во Берлин развеа знаме со виножито

Read more

НБА ѕвездата Бриџис брутално ја претепал сопругата

Read more

Најсмешниот виц во светот, научно докажано

Read more

Тенис

Каков татко, таков син: Стефан Ѓоковиќ стана хит поради неговата техника

Read more

Кирјос јадеше суши среде прес-конференција

Read more

Надал: Не знаев дека може да се игра со позитивен тест на корона

Read more

Ѓоковиќ првпат гласно се побуни против новата забрана: Не гледам медицинска логика

Read more
 

Спорт

Берлускони со спектакуларен напаѓачки тандем сака да атакува на ЛШ

Читај повеќе
  • filter

НБА ѕвездата Бриџис брутално ја претепал сопругата

Читај повеќе
  • filter

Каков татко, таков син: Стефан Ѓоковиќ стана хит поради неговата техника

Читај повеќе

Најмладиот син на Диего Симеоне потпиша за Сарагоса

Читај повеќе
  • play_arrow

Влаховиќ по само половина година го смени бројот на дресот

Читај повеќе

ФИФА претстави нова офсајд технологија со ВИ за Мундијалот во Катар

Читај повеќе

НБА: Јокиќ го потпиша најбогатиот договор во историјата

Читај повеќе

Прв пораз на македонските ракометари на Медитеранските игри

Читај повеќе

Галијани открива: Во 1998 го потпишав Чави, но сè пропадна поради мајка му

Читај повеќе