Нафтата најскапа во последните седум недели

Цените на нафтата на меѓународните пазари се највисоки во последните седум недели, под влијание на напорите на ЕУ да воведе забрана за увоз од Русија и очекувањата за поголема побарувачка по олеснувањето на кинеските мерки за заклучување поврзани со ковид.

Цената на барелот на лондонскиот пазар порасна во пладневното тргување во однос на претходното затворање за 1,26 долари, на 115,50 долари. На американскиот пазар се зголеми за 1,17 долари, на 115,37 долари.

Министрите за надворешни работи на ЕУ во понеделникот не успеаја да ја убедат Унгарија да го укине ветото на предложеното ембарго за увоз на нафта од Русија. Но, некои дипломати веруваат дека постепена забрана за увоз на руска нафта може да биде договорена на самитот на 30-31 мај.

На цените влијаат и мерките во Кина

Цените се поддржани и од надежите за закрепнување на побарувачката поради олеснување на мерките за заклучување во Кина, но и растечките геополитички тензии меѓу ЕУ и Русија поради лошиот пристап на Шведска и Финска во НАТО.

Поддршка за цените беше обезбедена и со бројки кои покажуваат дека членките на ОПЕК и партнерските производители, вклучително и Русија, произвеле многу помалку од износот од договорот во април за постепено ублажување на рекордните намалувања на производството за време на пандемијата во 2020 година.

Можен е и дополнителен пад на залихите на гориво во САД. Неделните извештаи за залихи се очекува да покажат зголемување на залихите на сирова нафта и пад на залихите на деривати и бензин.

реклама

Србин уапсен во Грција, Хрватска го бара за воени злосторства

Read more

Хороскопски знаци на кои постојано им е потребно внимание

Read more

Дончиќ ги смени навиките и никогаш не изгледал подобро

Read more

Македонија или Див Запад: „Жолта минута“ на Арбер Адеми од ДУИ

Read more

Бизнис

Газпром продолжува да испорачува гас за јужните европски земји преку „Турски поток“

Read more

Раст на цената на златото по најавата дека Г7 ќе забрани увоз од Русија

Read more

Унгарска MOL го ограничува купувањето горива

Read more

Цените на нафтата стагнираат

Read more
 

Вести

  • play_arrow

Синедејс 2022 отвора со македонската премиера на играниот филм „Мими“

Читај повеќе

Претреси во штипскиот затвор: Пронајдени мобилни телефони, оружје, пари и дрога

Читај повеќе

Дете во Канада почина откако било оставено во вжештен автомобил

Читај повеќе

Продолжен притворот за лице осомничено за трговија со две девојки

Читај повеќе

101-годишен поранешен чувар во нацистички логор осуден на пет години затвор

Читај повеќе

Синдикатот на УКИМ го одложи протестот, за барањата ќе има дијалог со МОН и МФ

Читај повеќе
Фото: Кајгана

Од денеска етапна исплата на јунските пензии

Читај повеќе

Македонија или Див Запад: „Жолта минута“ на Арбер Адеми од ДУИ

Читај повеќе

Газпром продолжува да испорачува гас за јужните европски земји преку „Турски поток“

Читај повеќе