Нагелсман: Левандовски би бил одличен во НФЛ

Стратегот на Баерн верува дека неговиот најдобар играч одлично би се снашол и во друг спорт, поточно како примач во американски фудбал.

Роберт Левандовски е најдобриот голгетер на Стариот континент за минатата 2020/21 година. И сезонава почна во ист ритам, повторно ќе доминира во Бундеслигата, а како стојат работите, и во Европа.

Неговиот тренер, младиот стратег Јулиан Нагелсман, е толку импресиониран од Полјакот што верува дека со неговите квалитети дури би бил одличен и во сосема друг спорт и тоа во американски фудбал, односно познатата НФЛ.

„Би бил одличен примач. Брз е и физички силен. Во Црвената зона би бил вистинскиот човек за примање на кратки пасови и потоа да направи тачдаун“, тврди Нагелсман за клупскиот официјален канал BayernTV.

Стратегот говореше и за неговата импресионираност од деталните подготовки кои ги прават НФЛ тренерите, каде играчите треба на памет да научат и над 500 различни потези во една сезона.

„Кога еден тренер има такви планови, наредниот ден се наоѓа на насловните страници. Тоа не е нормално, но мислам дека е совршенство да се обидуваш да се подготвиш за секоја ситуација“, вели тој.

Досега неколкумина европски фудбалери, меѓу кои Хари Кејн и Кристиан Фухс, имаат изразено желба некогаш да се пробаат како кикери во НФЛ, користејќи ги своите фудбалски познавања за да донесат екстра поени при тачдаун.

реклама

Избрани 31 градоначалник во првиот круг, ВМРО-ДПМНЕ со најмногу победници

Read more

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Read more

Апасиев: Имаме советници во над 30 општини

Read more

Кање со бизарна маска се појави на свадба кај синот на најбогатиот човек во светот

Read more

Фудбал

Мурињо: Требаше да победиме, најмалку нерешено

Read more

Клоп во Салах гледа најдобар фудбалер во светот

Read more

Педри: Барселона ќе ги надмине овие тешки моменти

Read more

Барса нема пари, но има план - не се откажува од Халанд

Read more
 

Спорт

МЗТ Скопје поуспешен на гостувањето кај Еуро Никел

Читај повеќе

АТП листа: Федерер испадна од топ 10

Читај повеќе
  • play_arrow

Во античка Олимпија запален олимпискиот оган за ЗОИ Пекинг 2022

Читај повеќе

Одбивањето да се вакцинира ќе го чини Ирвинг 200 милиони долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Мурињо: Требаше да победиме, најмалку нерешено

Читај повеќе

Клоп во Салах гледа најдобар фудбалер во светот

Читај повеќе

Дебитантско финале на Индијан Велс

Читај повеќе

Ф1: Објавен календарот за новата сезона со рекордни 23 трки

Читај повеќе

Циципас и Зверев испаднаа од Индијан Велс

Читај повеќе