Нагорно-Карабах: Не е важно кој прв почна, туку кој стои зад војната

Како што се развива конфликтот меѓу Азербејџан и Ерменија за Нагорно-Карабах, станува сѐ појасно дека зад оваа војна се крие друга – војна на релација Русија-Турција.

Русија има одбранбен сојуз со Ерменија, а Турција ја поддржува својата етничка заедница во Азербејџан. Во регионот Нагорно-Карабак, кој се наоѓа во Азербејџан, поголемиот дел од населението се всушност Ерменци.

Засега никој не може со сигурност да каже кој прв почна во последниот судир на двете држави околу спорниот регион, бидејќи на ова тло конфликтот тлее со децении. Исто така, никој нема јавно да каже дека зад сево ова се крие „војна“ на двајца лидери – рускиот и турскиот. Но, полека станува очигледно дека ако ситуацијата ескалира, тоа ќе ги стави Турција и Русија во многу сериозна позиција, а со нив и остатокот од светот.

Remote video URL

Азербејџан тврди дека е нападнат и во разговорите на претседателот на земјата со светските лидери, тој истакнува дека нивните напади со тешка артилерија се всушност контраофанзива, односно дека Ереван ја почнал актуелната војна и таму треба да се упатат прашањата кога ова ќе заврши.

URL

Од друга страна, ерменскиот премиер Никол Пашинјан тврди дека зад сево ова стои Турција. Според светските новински агенции, тој телефонски разговарал со генералниот секретар на ОН Антониу Гутереш, како и со германската канцеларка Ангела Меркел.

URL

Наводно, разговорот со Гутереш го иницирал токму првиот човек на ОН, барем судејќи по тврдењата на ерменската влада.

„Никол Пашинјан истакна дека за разлика од ескалациите во изминатите години, сегашниот конфликт го карактеризира многу активно и пристрасно делување од Турција и нејзино директно дестабилизирачко присуство во акциите на Азербејџан“, се наведува во соопштението.

URL

Шефот на ОН разговарал и со азербејџанскиот претседател Илхам Алијев и го повикал веднаш да биде прекинат огнот во Нагорно-Карабах.

Баку на 27 септември соопшти дека Ерменија фрлила гранати на позиции на азербејџанската војска, а Ереван тврдеше дека азербејџанските вооружени сили тргнале во офанзива кон Нагорно-Карабах. И двете страни пријавија жртви, вклучувајќи и цивили. И Ерменија, и Азербејџан прогласија вонредна состојба и мобилизација на војската.

URL
реклама

Хороскопски знаци кои важат за најдобри во секс

Read more

Вакцината нема да биде семоќна, маски ќе носиме со години

Read more

Шест ритуали што жените задолжително ги прават пред да имаат секс

Read more

Видео од деветгодишниот Хабиб во борба со мечка го одушеви интернетот

Read more

Свет

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Болтон: Ако Трамп победи, САД ќе го напуштат НАТО

Read more

Не се смируваат односите меѓу Анкара и Париз, Ердоган повика на бојкот на француските производи

Read more

Повеќе од 60 милиони Американци веќе гласаа на изборите

Read more

Вести

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Аеродром убедливо води по број на активни случаи во Скопје

Читај повеќе

Болтон: Ако Трамп победи, САД ќе го напуштат НАТО

Читај повеќе

Не се смируваат односите меѓу Анкара и Париз, Ердоган повика на бојкот на француските производи

Читај повеќе

Дневен КОВИД биланс: 247 новозаразени и 15 починати

Читај повеќе

Нови простории за тестирање од COVID-19, најави Караџоски

Читај повеќе

Повеќе од 60 милиони Американци веќе гласаа на изборите

Читај повеќе

Филипче: Се подготвуваат дополнителни болнички капацитети, сите да се придржуваат до мерките

Читај повеќе

Караџоски: 80% од регистрираните случаи со COVID-19 се асимптоматски

Читај повеќе