Најавена и автомобилска трка на Месечината

Компанијата која наголемо најавува патувања во вселената, SpaceX планира да организира и трка со автомобили на нашиот природен сателит.

Имено, компанијата има намера да испрати неколку нестандардни автомобили на Месечината, главно дизајнирани од легендарниот дизајнер Френк Стефансон, познат по работата во BMW, Ferrari, Maserati и McLaren. Овие возила нема да ги управуваат астронаути на површината на Месечината, туку тоа ќе биде, просто – автомобилска трка на далечинско управување. Според најавата на Intuitive Machines, планот е таа да стане првата приватна компанија што со свои автомобилчиња ќе слета на Месечината со помош на ракетите на SpaceX – Falcon 9.

Моделите ќе бидат приближно три килограми тешки, а трката на Месечината ќе се одвива со далечинско управување. Автомобилчињата ќе бидат делумно дизајнирани и управувани од тимови американски средношколци кои се пријавија на натпреварот и успешно решија голем број првични, подготвителни прашања и задачи.

При дизајнирање на автомобилчето, тие ќе мора да ги земат предвид посебните услови што владеат на Месечината – од филтрирање на прашина, гравитацијата, тежина, разни материи, издржливоста и стабилноста на самите возила, до дизајнирањето систем што ќе им помогне на возилата да се вратат на тркалата доколку се превртат наопаку, зашто на Месечината нема да има луѓе да помогнат во тоа…

Натпреварувачите ќе ги контролираат своите автомобили од далечина, на тежок терен, и сè ќе се снима.

Трката треба да се одржи околу песочните дини во областа Оушианус Процеларум, и првично, е во согласност со правилата на мотоспортовите. Патеката ќе ја осмисли познатиот дизајнер на патеки во Формула 1, Херман Тилке. Точниот датум на трката сè уште не е познат.

Тагови
реклама

Кој е полицаецот кој со три потези спречи трагедија во Капитол хил?

Read more

Беровец лажел дека е киднапиран и изнудил 10.000 евра од татко му

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

Трите најверни хороскопски знаци

Read more

Чек дис аут

Најсмешната фејл компилација на неделата

Read more

Прошетка по снежната Битола

Read more

Најпаметниот папагал

Read more

Како би издржал човекот на секоја планета од Сончевиот Систем?

Read more
 

Магазин

Совети како да правите селфи фотографии како професионалец

Читај повеќе

Трите најверни хороскопски знаци

Читај повеќе
  • play_arrow

Ријана со нова секси колекција на долна облека

Читај повеќе
  • play_arrow

Најсмешната фејл компилација на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Прошетка по снежната Битола

Читај повеќе
  • play_arrow

Најпаметниот папагал

Читај повеќе

Како вакцината против коронавирус ќе стане најмоќниот пасош во светот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Десерт за слабеење: Шест рецепти за колачиња со овес

Читај повеќе
  • play_arrow

Како би издржал човекот на секоја планета од Сончевиот Систем?

Читај повеќе