ОН најавуваат дека периодот 2023-2027 ќе биде најтоплиот досега

Светската метеоролошка организација најавува дека периодот од 2023 до 2027 година ќе биде најтоплиот досега забележан.

Периодот од 2023 до 2027 година речиси сигурно ќе биде најтоплиот досега забележан во светот поради комбинираното влијание на загадувачките гасови со ефект на стаклена градина и метеоролошкиот феномен Ел Нињо што ги зголемува температурите, предупреди Светската метеоролошка организација (СМО), дел од системот на ОН.

Температурата наскоро ќе ја надмине најамбициозната цел од Парискиот климатски договор, предупреди Светската метеоролошка организација.

Во Парискиот климатски договор од 2015 година е наведена целта да се ограничи зголемувањето на просечната температура на планетата под 2 степени Целзиусови во споредба со прединдустрискиот период од 1850 до 1900 година и ако е можно на 1,5 степени Целзиусови во споредба со тие нивоа.

„Постои 98% веројатност дека барем една од следните пет години, како и тој вкупен петгодишен период, ќе биде најтоплиот досега забележан“, соопшти СМО.

Организацијата проценува дека има 66% шанси просечната годишна температура на копно да ги надмине прединдустриските нивоа за 1,5 степени Целзиусови барем во една од следните пет години.

Податоците објавени денеска не значат дека преминувањето на границата од 1,5 степени Целзиусови од Парискиот договор - што се однесува на долгорочно затоплување во текот на неколку години - ќе остане трајно, се вели во соопштението на генералниот секретар на Светската метеоролошка организација, Петери Талас.

„Сепак, СМО алармира, најавувајќи дека границата од 1,5 степени Целзиусови ќе биде привремено надмината и дека ќе зачести“, рече тој.

Додаде дека во наредните месеци се очекува епизода од метеоролошкиот феномен ЕЛ Нињо и дека заедно со климатските промени предизвикани од луѓето ќе предизвикаат температурата во светот да се искачи на невидени нивоа.

Не оставајќи илузија за сериозноста на ситуацијата, финскиот експерт инсистираше на тоа дека треба да се подготвиме бидејќи последиците ќе бидат значајни за здравјето, безбедноста на храната, управувањето на водите и животната средина.

Ел Нињо е природен климатски феномен кој обично се поврзува со пораст на температурите, зголемена суша во некои делови од светот и обилни дождови во други. Последен пат со него се соочивме во 2018-2019 година, а потоа имаше особено долг период на Ла Ниња од речиси три години, уште еден феномен што предизвикува спротивни ефекти и пад на температурата.

На почетокот на мај, Светската метеоролошка организација процени дека има 60% шанси Ел Нињо да се развие до крајот на јули и 80% шанси тоа да се случи на крајот на септември.

Како по правило, Ел Нињо ги зголемува светските температури во годината по неговото појавување, во овој циклус тоа би била 2024 година.

Гасовите со ефект на стаклена градина, кои се на рекордно ниво, собираат топлина во атмосферата и ја зголемуваат температурата.

„Просечните температури во светот ќе продолжат да растат и ќе нѐ оддалечуваат од климата на која сме навикнати“, вели Леон Хермасон, експерт во Британската метеоролошка служба.

Просечните глобални температури на површината на копното и морето се зголемуваат од 60-тите години на минатиот век.

Во 2023 година се очекува просечните температури да бидат повисоки од оние во периодот 1991-2020 година во речиси сите региони освен Алјаска, Јужна Африка, Јужна Азија и некои делови на Австралија, според СМО. Некои делови од Тихиот Океан веројатно ќе бидат посвежи од просекот.

реклама

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

По три месеци - ниту трага, ниту глас од внукот на Љубе Бошкоски

Read more

Вести

Honda претстави авион со луксузна кабина и систем за автоматско слетување

Read more

Запознајте го најопасниот USB кабел

Read more

Со УВ светло откриле скриено поглавје во Евангелието по Матеј

Read more

Кина првпат испраќа цивилен астронаут во вселената

Read more
 

Гик

Honda претстави авион со луксузна кабина и систем за автоматско слетување

Читај повеќе

Запознајте го најопасниот USB кабел

Читај повеќе

Како да проверите дали некој ви ја „хакнал“ лозинката?

Читај повеќе

Со УВ светло откриле скриено поглавје во Евангелието по Матеј

Читај повеќе

Кина првпат испраќа цивилен астронаут во вселената

Читај повеќе

Нови детали за телефонот кој треба да биде конкуренција на iPhone

Читај повеќе

Јапонија планира да пренесува соларна енергија од вселената на Земјата

Читај повеќе

Париз предупреден: Денеска ќе „наврне“ 40 килограми пластика

Читај повеќе
  • play_arrow

Стигна конкуренцијата: Полета првиот кинески патнички авион C919

Читај повеќе