Најбогатиот човек во светот подари 100 милиони долари за бездомни семејства

Основачот на Amazon и најбогат човек во светот, Џеф Безос подари 100 милиони долари на организации кои помагаат на бездомници.

Во 2018 година Безос го основа фондот Bezos Day One во кој е вклучен проектот Day 1 Families. Секоја година фондот донира за 23 непрофитни организации кои им помагаат на семејства без домови.

Годинава се одбрани 15 непрофитни организации кои добија грантови од 5 милиони долари, а останатите 9 добија 2,5 милиони долари. За разлика од останатите филантропи, Безос не бара од организациите да му поднесат чести и детални извештаи за тоа како ги трошат парите. Единствено бара годишен извештај.

Од 2018 година според процените Безос донирал 1,3 проценти од неговото богатство, кое е проценето на скоро 112 милијарди долари.

реклама

Глетка од која застанува здивот: Диви коњи трчаат на Пелистер

Read more

СЗО препорача да се носи маска, но потребно е да биде трислојна за да ве штити од COVID-19

Read more

Како твитерџиите реагираат на 80-часовниот полициски час?

Read more

Четиригодишно дете почина по пад од трактор

Read more

Живот

Глетка од која застанува здивот: Диви коњи трчаат на Пелистер

Read more

Отец Пимен: Дајте ние живите да им помогнеме на живите

Read more

Грчкото лето е состојба на умот

Read more

Идентификуван осомничениот убиец на Меделин Мекен

Read more

Магазин

Како твитерџиите реагираат на 80-часовниот полициски час?

Читај повеќе
  • play_arrow

Глетка од која застанува здивот: Диви коњи трчаат на Пелистер

Читај повеќе
  • play_arrow

СЗО препорача да се носи маска, но потребно е да биде трислојна за да ве штити од COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Домашни бургер лепчиња без јајца – и не ви треба рерна за печење

Читај повеќе

Отец Пимен: Дајте ние живите да им помогнеме на живите

Читај повеќе
  • play_arrow

Грчкото лето е состојба на умот

Читај повеќе
  • play_arrow

Новинарски гаф на фудбалската сезона: Резултатот е 5,4

Читај повеќе
  • play_arrow

Идентификуван осомничениот убиец на Меделин Мекен

Читај повеќе

Џордан донира 100 милиони долари во борба против расизмот

Читај повеќе