Најбогатиот човек во светот за само еден ден изгуби повеќе од 11 милијарди долари

Бернар Арно, сопственик и основач на брендот LVMH и на најбогат човек во светот, за само еден ден изгуби 11,2 милијарди долари откако паднаа акциите на LVMH.

Зад името на оваа компанија стои брендови како Louis Vuitton, Moet&Chandon и Christian Dior, а според проценките, акциите на овие брендови паднаа за 5%. Падот се смета за последица на неизвесната побарувачка за луксузни добра, пред сè во Соединетите Американски Држави.

И покрај падот, францускиот милијардер сè уште има богатство чија нето вредност се проценува на 191,6 милијарди долари. Така, јазот помеѓу Арно и Илон Маск, како втор најбогат човек во светот, се намали на 11,4 милијарди долари.

Групацијата LVMH Group достигна пазарна вредност од 500 милијарди американски долари кон крајот на април, што стана прва европска компанија со оваа вредност.

Financial Times тогаш наведе дека групацијата има корист од зајакнувањето на еврото, како и подобрувањето на економските изгледи во Кина која претставува најголем растечки пазар во секторот за луксузни производи.

„Компанијата забележа зголемување на приходите од 17 проценти благодарение на кинескиот пазар. LVMH максимално го користи одржливиот раст на побарувачката во Европа и Америка, додека има корист и од брзото и силно опоравување на кинеската економија“, пишува Financial Times.

реклама

Шест знаци дека ви недостасува витамин Б12

Read more

Зошто луѓето го мразат Новак Ѓоковиќ?

Read more

Рани симптоми на срцев удар што се појавуваат неколку месеци порано

Read more

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Read more

Бизнис

Америка се спаси од банкрот

Read more

Најбогатиот човек во светот за само еден ден изгуби повеќе од 11 милијарди долари

Read more

Дали ќе падне кредитниот рејтинг на Америка?

Read more

Објавени просечните плати во Германија: Фармацевт зема 4.714, фризер 1.778 евра

Read more
 

Вести

Родители најавуваат бојкот откако градоначалникот ја разреши, а министерката ја врати директорката на градинката „Детска радост“

Читај повеќе

Пешак загина на патот Прилеп-Битола, повредено и дете

Читај повеќе

Кумановец со автомобил удри во две девојчиња

Читај повеќе

Необични правила во Турција на одлучувачкиот ден на изборите

Читај повеќе

Америка се спаси од банкрот

Читај повеќе

Кина избршиша 1,4 милиони објави од интернет

Читај повеќе

Во Скопје се вози брзо – за еден ден казнети 70 возачи

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Со 54 дрона Русите синоќа го нападнале Киев, Украина јавува за еден загинат

Читај повеќе
  • filter

Шишиња, лименки, конзерви извадени од Охридското Езеро

Читај повеќе